Totuus ”euron pensasta”

Pysyvästi korkealle tasolle jämähtäneestä  polttoaineen hinnasta uhkaa kehittyä rajukin poliittinen kiistakapula ja etenkin oppositiopuolueiden keskuudesta nostetaan tasaisin väliajoin framille meemiksi kasvanut tunteita nostattava slogan ”euron pensasta”.

”Euron pensa” -meemin olennaisin idea on siinä, että se antaa ymmärtää, että nyt hallituksen vaikutusvaltaisten  ministeriöiden johtoon päässeet ps:set olisivat ennen edellisiä eduskuntavaaleja luvanneet korjata fossiilisten polttoaineiden kuluttajahintoja voimakkaasti alaspäin polttoaineverotusta ja jakeluvelvoitetta loiventamalla siten, että pumppuhinta olisi lähellä ”tuottajahintaa”.

Mikä on sitten tosiasiallinen totuus tässä asiasssa?

Paras ja ehkä neutraalein totuus saadaan selville  esittämällä  Googlen tekoälytilalle aihetta koskeva kysely tyyliin , -”Lupasivatko perussuomalaiset eduskuntavaalien alla vuonna 2023 ns. ”euron pensaa” vaalilupauksenaan?”.

”Perussuomalaiset eivät virallisesti luvanneet puolueena ”euron bensaa”, ja puheenjohtaja Riikka Purra on toistuvasti kiistänyt väitteet euron bensiinistä ja kutsunut niitä valheellisiksi. Puolueen virallisena tavoitteena oli ennen eduskuntavaaleja laskea polttoaineiden hintaa alentamalla verotusta ja keventämällä jakeluvelvoitetta, mutta tarkkaa ”euron” hintatasoa ei kirjattu vaaliohjelmiin. [1, 2, 3, 4]

Keskustelu ”euron bensasta” on saanut alkunsa ja pysynyt esillä seuraavista syistä:
  • Silloisten nuorisopoliitikkojen kansalaisaloite: Vuonna 2022 perussuomalaisten nuorisopoliitikot Miko Bergbom ja Joakim Vigelius laittoivat alulle kansalaisaloitteen polttoaineverojen keventämiseksi. Sosiaalisessa mediassa (kuten TikTokissa) levisi videoita, joissa viitattiin siihen, kuinka paljon bensa maksaisi ilman veroja (jolloin hinta olisi lähempänä euroa). [1, 2]
  • Opposition kritiikki: Oppositiopuolueet (kuten keskusta ja SDP) ovat aktiivisesti käyttäneet termiä ”euron bensa” ja syyttäneet perussuomalaisia historian räikeimmästä petetystä vaalilupauksesta, koska polttoaineen hinta on pysynyt korkeana hallituskaudella. [1, 2, 3]

  • Mielikuvat vs. viralliset ohjelmat: Vaikka puolue ei sitoutunut euron litrahintaan, vaalikampanjoinnissa annettu voimakas lupaus ”bensan hinnan ripeästä laskemisesta” loi äänestäjille vahvan mielikuvan siitä, että hallituksessa hintoja kyettäisiin pudottamaan merkittävästi. [1, 2]

Hallituksessa perussuomalaiset ovat puolustautuneet sillä, että polttoaineen hintaan vaikuttavat merkittävästi maailmanmarkkinahinnat ja geopoliittiset kriisit, mutta hallitus on tehnyt omia toimiaan keventämällä polttoaineverotusta sadoilla miljoonilla euroilla. [1, 2]”
Totuus ”euron pensasta” on siten se, että perussuomalaiset eivät virallisesti puolueena luvanneet fossiilisten polttoaineiden kuluttajahintojen halpenemista  radikaalisti  – vaalikampanjan yhteydesssä puolueen ehdokkaat loivat kuitenkin mielikuvaa siitä, että heidän mahdollisesti tulevien eduskuntatoimiensa ansiosta bensiinin ja dieselin pumppuhinta voitaisiin hilata lähelle euroa per litra.
”Euron pensa” on siis samanlainen vaalilupaus kuin esim. ”koulutuslupaus” vuoden 2015 ek-vaalien yhteydessä tai ”vappusatanen” vuonna 2019 – liioittelevaa kohderyhmäfokusoitunutta myyntipuhetta pääasiassa ja ja yleensäkin poliitikkojen vaalien alla esittämiin ajatuksiin ja lupailuihin kannattaa suhtautua miedon skeptisesti ajatuksella :””Suattaahan tuo olla nuinnii, vuan suattaa tuo  olla olemattakii.”
jiihooantikainen
Vasemmistoliitto Kuopio

aktiivinen 🐟, woke, miesasia-aktivisti, feministi ja vasemmistolainen.
muuten ihan mukava mies :)

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu