Sanna Marinin moraali ja kantava voimamme

Sanna Marin tuomitsee Putinin, koska Putin on hyökännyt laittomasti toiseen valtioon. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/29b15715-9af9-4a54-bc70-c7c14a7039ca

Se on hieno ele, mutta Sanna Marin on itse kovapalkkaisessa työsuhteessa henkilöllä, Tony Blair, joka vastaavasti hyökkäsi aiemmin laittomasti Irakiin, jossa tuhottiin ja tapettiin surutta ja tuotti valtavat pakolaisvirrat, joista kärsinyt paljon Suomkin. Voiko vasemmistopoliitikkon vahvaan ideologiaan vaikuttaa koskaan itselle tarjottu suuri palkkatarjous?

Marin haluaisi nyt myös kuin pelastaja Suomen hallitukseen, jos Venäjä hyökkäisi. Marinin olo Suomen hallituksessa sodan syttyessä, enemmänkin estäisi rauhaa, kuin siitä olisi Suomelle hyötyä. Marin on toimillaan ja puheillaan suututtanut monesti Venäjää, jotka Venäjä kyllä muistaa. Vai ajatteleeko Marin tässäkin lähinnä omaa asemaa, koska kansanedustajat saavat kriisitilanteissa aina parhaat turvatoimet ja -suojat ja mahdolliset turvapaikat muihin Nato-maihin?

Suomen hallituksen pitäisi olla jo nyt ja varsinkin sodan aikana maltillinen neuvottelijakunta, jolloin myös Stubbin olo Suomen presidenttinä lähinnä hunontaisi Suomen asemaa ja tilannetta – koska Venäjä haluaa aina kostaa ja kuitata selväksi kaikki saamansa julkiset nöyryyttelyt, joita Natoon luottavaltaa Stubbilta on riittänyt.

jouni jämsä

Demokratiaan kuuluvaa mielipiteiden kirjoa tai tutkittua tietoa, joita voi kommentoida rakentavasti.

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu