Ilmastotiede perustuu litteään maailmankaikkeuteen

Julkaisen tämän blogin uudelleen, koska on edelleen editoitavissa, mutta katosi blogilistalta. Blogia ei ole muutettu mitenkään. Toimitus tai ilmiantajat  kommentoikaa mikä tässä on sääntöjen vastaista, kun sitä tietoa ei näytä muuten saavan.

”Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.”

Jokaisen blogin yhteyteen on liitetty tämä lause, mikä on sen painoarvo?

 

*****

Ilmastotiede perustelee, ettei ilmaston muutos johdu avaruudellisista tekijöistä, vaan rakentaa hypoteesinsa CO2:n lämmittävään vaikutukseen. Teoria ajaa karille jo termodynamiikan vastaisena, koska CO2 ei tuota energiaa. Mutta sitkeästi vain väittää pakotekaavalla, että CO2 aiheuttaa jo 0,1 ppm pitoisuudella yli 30W/m² lämmittävän vaikutuksen. Siitä olisi lukemattomia käytännön sovelluksia, jos näin olisi. CO2-teoria kumoaa avaruudelliset vaikutukset Milankovićin sykleillä, jotka perustuu (2D) litteään maailmankuvaan. Eihän tämä ole enää tätä päivää, vaan suorastaan historiallista horinaa. Aurinkokuntamme huojuu kolmeulotteisesti, jota tieteellisesti kutsutaan inklinaation muutoksiksi. Telluksemme kulkee aurinkokunnassamme kolmeulotteisesti ja sillä on merkittäviä vaikutuksia ilmastoomme syklisesti. Miten se vaikuttaa, kerron osassa 2. Onneksi on sentään kuitenkin päästy jo Nikolaus Kopernikuksen ja Johannes Keplerin maailmankuvaan ilmastotieteessä.

 

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu