Sinivirran kammottava aukko termodynamiikassa

Sinivirta väittää:

”Fysiikan perusperiaate on yksinkertainen: kaikki absoluuttista nollapistettä (-273.15°C = 0K) lämpimämmät kappaleet säteilevät lämpösäteilyä.”

Ensinnäkin, mitään lämpösäteilyä ei ole olemassakaan. Vakiintunut termi on terminen säteily. Lämpösäteily on suomipappojen keksimä termi. Säteily ei pidä sisällään lämpöä, ainoastaan aaltoliikettä, joka voi absorboituessaan muuttua lämmöksi. Kansainvälisissä tiedejulkaisuissa puhutaan aina ”thermal radiation”.

 

”Kun alaspäin tuleva säteily kasvaa muiden tekijöiden pysyessä aluksi samoina, pinnan nettosäteilynä tapahtuva jäähtyminen vähenee. Pinnan lämpötila nousee, kunnes koko energiatase asettuu uuteen tasapainoon.”

Lainatussa Sinivirran blogin kappaleessa on valtava ristiriita termodynaamisesti eli virheellinen väittämä. Jäähtyminen vähenee, mutta pinnan lämpötila ei nouse, vaan laskee hitaammin. Takaisinsäteily on aina pienempi kuin pinnansäteily. Se on yksinkertainen fakta. Kylmempi säteilee vähemmän kuin kuumempi. Takaisinsäteily vielä vähemmän. Sinivirran on pakko väittää päivänselviä termodynamiikan sääntöjä vastaan puolustaakseen CO2 -teoriaa. Mihin se johtaa, on typeryyteen ja järjettömiin poliittisiin päätöksiin. Pähkähullu maailma.

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu