Puheenvuoro-blogit
Sinivirran kammottava aukko termodynamiikassa
Sinivirta väittää:
”Fysiikan perusperiaate on yksinkertainen: kaikki absoluuttista nollapistettä (-273.15°C = 0K) lämpimämmät kappaleet säteilevät lämpösäteilyä.”
Ensinnäkin, mitään lämpösäteilyä ei ole olemassakaan. Vakiintunut termi on terminen säteily. Lämpösäteily on suomipappojen keksimä termi. Säteily ei pidä sisällään lämpöä, ainoastaan aaltoliikettä, joka voi absorboituessaan muuttua lämmöksi. Kansainvälisissä tiedejulkaisuissa puhutaan aina ”thermal radiation”.
”Kun alaspäin tuleva säteily kasvaa muiden tekijöiden pysyessä aluksi samoina, pinnan nettosäteilynä tapahtuva jäähtyminen vähenee. Pinnan lämpötila nousee, kunnes koko energiatase asettuu uuteen tasapainoon.”
Lainatussa Sinivirran blogin kappaleessa on valtava ristiriita termodynaamisesti eli virheellinen väittämä. Jäähtyminen vähenee, mutta pinnan lämpötila ei nouse, vaan laskee hitaammin. Takaisinsäteily on aina pienempi kuin pinnansäteily. Se on yksinkertainen fakta. Kylmempi säteilee vähemmän kuin kuumempi. Takaisinsäteily vielä vähemmän. Sinivirran on pakko väittää päivänselviä termodynamiikan sääntöjä vastaan puolustaakseen CO2 -teoriaa. Mihin se johtaa, on typeryyteen ja järjettömiin poliittisiin päätöksiin. Pähkähullu maailma.

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Ja plässyn plässyn. Termit lämpösäteily ja terminen säteily ovat täydellisiä synonyymejä ja aivan käypiä ilmaisuja kumpikin. Teikäläinen tuskin on mitään kansainvälisen tason kansainvälisellä tasolla vaikuttavia tutkijapersoonia.
Sinivirran esittämässä ei ole mitään epäselvää, se on tieteellisesti ja termodynaamisesti täysin oikeassa.
Ilmoita asiaton viesti
Se on pappatermi ja näköjään uponnut Neaankin. Näitä väärin ymmärryksiä on maailma pullollaan. Mutta kun puhutaan tieteestä, asiat on justiinsa, eikä melkein.
Ilmoita asiaton viesti
Ei ole. Lämpösäteily on suomen kieltä ja kääntyy englannin kielelle: thermal radiation.
Jos teikäläisellä ei ole mitään muuta esitettävää niin imeskele vaikkapa etusormeasi.
Ilmoita asiaton viesti
Lämpösäteily termin käyttö osoittaa täydellisen väärinymmärryksen mitä säteily on.
Ilmoita asiaton viesti
On nähty jo aiemmin ettei Nea oikein ymmärrä säteilyä.
Hiilidioksidi on eriste, tirsk.
Ilmoita asiaton viesti
Esko on näemmä löytänyt Marc Moranon uudelleen. Morano tyylin tirskahtelu denialismi on sen verran kauan sitten menneiden talvien lumia, että sen uusiokäyttö on lähinnä huvittavaa. Aikuinen mieskö 😂
Ilmoita asiaton viesti
En ole seurannut. WUWT:tä olen joskus katsonut mutta nykyisin kun olen päässyt irti denialismista ja kääntynyt nihilistiksi, ei ole oikein ollut kiinnostusta enää seurata sitäkään.
WUWT:ssähän on aika paljon kirjoittajia, en pystyisi nimeämään erityisesti ainuttakaan.
Ilmoita asiaton viesti
Marc Morano (joka ei omaa lainkaan ilmastotieteellistä asiantuntemusta kuten ei omaa myöskään denialistien taivassivustoa Watts Up With That? ylläpitävä avaruussäätieteilijä Anthony [Andy] Watts) ylläpitää ilmastotiedettä vastustavaa ClimateDepot.com -sivustoa. Molemmat näistä henkilöistä ovat lievästi sanottuna huvittavia persoonia. Aivan samaa luokkaa kuin us-blogien satusetämme 😉
Ilmoita asiaton viesti
Lämpösäteily on sähkömagneettista säteilyä, jonka saa aikaan aineessa olevien varattujen hiukkasten lämpöliike. Kaikki aine, jonka lämpötila poikkeaa absoluuttisesta nollapisteestä, lähettää lämpösäteilyä. Kun kappaleen lämpötila on korkeampi kuin absoluuttinen nollapiste, atomien välisisissä törmäyksissä atomien tai molekyylien liike-energia muuttuu. Tämä saa aikaan varausten kiihtyvää liikettä ja/tai dipolien värähtelyjä, joiden tuloksena syntyy sähkömagneettista säteilyä, ja säteilyn laaja spektri kuvastaa sitä laajaa energian ja kiihtyvyyksien jakaumaa, joka samassakin lämpötilassa esiintyy.
Auringon valo on Auringon kuuman plasman lähettämää lämpösäteilyä. Myös Maa lähettää lämpösäteilyä, mutta paljon pienemmällä intensiteetillä ja spektrijakaumalla; niinpä Maan säteily on käytännöllisesti katsoen kokonaan infrapunasäteilyä, koska Maan lämpötila on alempi. Auringon säteilyn absorboituminen ja Maan avaruuteen lähettämä lämpösäteily ovat keskeisimmät prosessit, jotka määräävät Maan lämpötilan ja ilmaston.
Vaikkapa tuolta voi katsella käytetäänkö termiä lämpösäteily ja mitä sillä kuvataan:
https://tiedostot.ylioppilastutkinto.fi/kokeet/2022-03-30_FY_fi/grading-instructions.html
Täältä löytyy toinen lähde:
https://fi.wikipedia.org/wiki/L%C3%A4mp%C3%B6s%C3%A4teily
Täältä kolmas lähde:
https://peda.net/p/janne.ylinen/opetus/fysiikka/fys-2/l%C3%A4mp%C3%B6oppi2
Jos termi lämpösäteily olisi merkki fysiikan väärinymmärryksestä, silloin Suomen opetushallitus, kaikki lukiot, Teknillinen korkeakoulu (Aalto-yliopisto) ja kaikki fysiikan professorit olisivat keksineet fysiikan lait omasta päästään. Kyseessä on virallinen fysiikan oppikirjatermi.
Ilmoita asiaton viesti