Puheenvuoro-blogit
Orpon vaalilaukka alkanut vauhdilla
”Pääministerin mukaan Suomen talous kasvaa Euroopan nopeimmin – tarkistimme faktat
Petteri Orpo sanoi myös, että eläkejärjestelmästä voidaan säästää kaksi miljardia euroa puuttumatta maksussa oleviin eläkkeisiin.” (YLE)
Eipä se pääministeri Orpon väittämä Euroopan nopeimmasta talouskasvusta ollut muuta kuin korkeintaan toiveuni. Moni maa oli edellä. Puheet saivat julkisuutta kuten tarkoitus olikin, totuudesta viis. Harva tavan tallaaja mitään faktoja tarkistelee, joten läpi ne kansaan menevät kuten on tarkoitettukin.
Sama koskee puheita eläkkeistä. Puhutaan keinoista jotka voisivat täysillä vaikuttaa vasta vuosisadan lopulla, eikä lähivuosille ole saatavilla säästöjä kuin murusia jos nykyisiin eläkkeisiin ei kosketa. Eläkeiän nostamistakin Orpo pitää vielä esillä, vaikka järjestelmää on vasta hiljan rukattu. Kuoleminen työpaikalle saappaat jalassa kelpaa kyllä tavoitteeksi, mutta kenen palveluksessa sellaisia työntekijöitä voisi olla.
https://yle.fi/a/74-20249681?origin=rss
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Mikä onkaan painavin vaikuttaja Merzin suosin romahdukseen?
Ilmoita asiaton viesti
Paha sanoa, kun en ole yksityiskohtaisesti seurannut Saksan tapahtumia. Sen verran tiedän, että Mertz on talousliberaali joka on ajanut mm. tukien leikkaamisia joten ehkä se oli se suurin syy tappioihin.
Orpolla on kuitenkin tämän maan asiat puheissaan, toki yhteinen aatepohja näyttää heijastuvan politiikassa.
Ilmoita asiaton viesti
Saksassa huono johtaja on uudistamassa eläkkeitä ja sosiaaliturvaa. Saksassa CDU:lla on oma duunarijaos ja puolueella on Volkspartei status. Persut eivät ole oppositiossa ja vihreät sekä demarit nykykokoonpanoillaan eivät ole niitä parhaita haastajia. Orpo on toistaiseksi ollut uskomattoman onnekas.
Ilmoita asiaton viesti
Orpo on ollut kolme vuotta varsin lepsu johtaja, mitä nyt muutamat ”pelisääntökeskustelut” käynyt perussuomalaisten vuoksi. Sektoriministerit ovat saaneet varsin rauhassa pitää omia pelejään.
Vaalien lähestyessä on sitten alkanut terhakoitumaan verbaalisesti, onhan myös puolueensa puheenjohtaja.
Ilmoita asiaton viesti
”.. Kuoleminen työpaikalle saappaat jalassa kelpaa kyllä tavoitteeksi,..”
Syytetään keisari Augustusta, jolta kävi käsky: Kun orja tuli vanhaksi, sitä ei saanut enää tappaa.
Ilmoita asiaton viesti
Ei varmaan syöttääkään, joten ymmärsi kuolla itse.
Ilmoita asiaton viesti
Kaiken järjen mukaan kaikkien puolueiden vaaliohjelmat, joista useimpia vielä odotetaan, ovat puolueiden omien Göbbels-propagandaosastojen ideologisten lupausten kultaamia ajatuksia joita ujutetaan vaalikarjan syötiksi.
Ideologiset kilpailijat välittömästi syöksyvät kimppuun raatelemaan toisen vaaliohjelman mutta unohtavat että heidän pitäisi tuoda näkyvästi esille omat vaaliohjelmansa joiden jokaisen rivin avulla osoittaisivat ajatellun paremmuutensa kilpailijaansa nähden!
Käy sääliksi demareita, taas kerran epäkohtelias, kuonokopaton dobermannitar on päästetty irti. En arvosta räksytystä!
Ilmoita asiaton viesti