Puheenvuoro-blogit
Vaurastuin juuri 20%
Fortumin osakekurssi lähti reippaaseen nousuun sen jälkeen, kun se julkisti pitläaikaisen sopimuksen Googlen kanssa.
Mikäs se on vaurastuessa. Antaa osakekurssien nousta vaan.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Muistan tämän kun valitat sähkön hinnasta ja ongelmista. 🙂
Ilmoita asiaton viesti
Älä huoli, odota jonkin aikaa, kyllä se laskupäiväkin taas koittaa. Tai oikeastaanhan tuo tämän päivän kurssi oli vain paluuta tasolle jolla oltiin runsaat 4 vuotta sitten, ennen kuin jyrkkä lasku edellisen kerran alkoi.
Sitäpaitsi nousu oli tänään vain runsaat 15 prosenttia jos et myynyt tuossa klo 17 aikaan.
Eikä toki vielä kannatakaan myydä, jos Googlen lupauksista edes osa näyttää toteutuvan, se nousee vielä lisää – ennen seuraava laskua.
Ilmoita asiaton viesti
Onko koko omaisuutesi ainoastaan Fortumin osakkeita? Jos vaurastuit 20% niin silloinhan koko onaisuutesi arvo nousi 20%. Jos omistat muutakin kuin Fortumin osakkeita niin hyvin todennäköisesti omaisuutesi kokobaisarvo nousi vähemmän kuin 20%.
Ilmoita asiaton viesti
Jos Kosonen olisi viitsinyt laskea koko omaisuutensa arvon olisi blogin otsikosta hyvin todennäköisesti tullut liian tylsä, eikä siten olisi palvellut alkuperäistä ajatusta joka oli ”vitun idiootit”
Ilmoita asiaton viesti
Mielenkiinnolla odotan mikä veivaus tästä Googlen hommastakin tulevaisuudessa paljastuu, kaikki ei ehkä menekään ihan kuin Strömsöössä.
Ilmoita asiaton viesti
Joskus hetkellisesti voin olla Tonynkin kanssa samaa mieltä kun just sama juttu tuli mieleeni, että ei tämä aivan ilman voitelurahoja tällainen hanke etene.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä kannattaisi torpata tämä veivaus ja antaa tämä vaikkapa ruotsalaisille kun ne ovat meitä tyhmempiä.
Siitä en sitten tiedä jos tulee sähköpula, että sitoutuuko Suomi takaamaan, että datakeskukset saavat tarvitsemansa sähkön. Siis onko Googlen käytännön pakosta sijoittaa lisäenergian tuotantoon.
Ilmoita asiaton viesti
Rauramon tankeroenglannillakin kurssi nousee:
Sähkömarkkinat | Fortum ja Google keskustelevat uuden ydinvoimalan rakentamisesta Loviisaan
https://www.hs.fi/visio/art-2000012261957.html
Ilmoita asiaton viesti
Toissapäivänä harkitsin Fortumin tankkaamista, kun tihkui jo tietoa sen ja Googlen välisestä sopimuksesta. En kuitenkaan ostanut ja eilen ajattelin olevani jo myöhässä, kun kurssi oli noussut yli kymmenen prosenttia aamupäivällä. Vaikea rikastua ilman kristallipalloa.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmeisesti nyt puheenvuorolaiset tarvitsisivat kristallipalloa avukseen, koska näkevät Googlessa vain riskejä ja jotta sijoitukseen uskottaisi pitäisi kaiken olla varmaa.
Ilmoita asiaton viesti
Joku sijoitusasiantuntija kertoi, että asioita tulee tarkastella pitkällä aikavälillä, mutta myönsi itsekin, että pitkällä aikavälillä olemme kaikki kuolleita.
Ilmoita asiaton viesti
Osakemarkkinoilla voi voittoa tavoitella erilaisilla strategioilla. Institutionaaliset sijoittajat, esim. erilaiset säätiöt, sijoittavat tavoitteena omaisuuden arvon säilyminen ja vuosien mittaan karttuva kohtuullinen arvonnousu sekä osingot. Tällaiset tahot, kuten myös maltilliset varakkaat yksityishenkilöt etsivät n.s. ”arvo-osakkeita”, joiden markkina-arvolle on katetta niiden taseessa.
Toisessa ääripäässä ovat minuuttisijoittajat, jota istuvat napin ääressä kaiket päivät ja myyvät pois sijoituksiaan useita kertoja tunnissa saadessaan mahdollisuuden netota jotakin. Sitten on siltä väliltä olevia sijoittajia, jollaisia varmaan suurin osa tavantallaajista on.
Toisaalta on olemassa myös ”karhumarkkinasijoittajia”, jotka pyrkivät hyödyntämään laskevia osakekursseja shorttaamalla.
Ilmoita asiaton viesti
Ja sitten niitä, jotka sijoittavat päivän ruokaan.
Ilmoita asiaton viesti