Puheenvuoro-blogit
Mikä ihmeen bensiinin hintakriisi
Vuonna 2022 bensiinin hinta kävi korkeimmillaan 2,6 eurossa eli reilusti yli nykyisenkin. Ei silloin mitään bensiinin hintakriisiä ainakaan median eikä silloisen hallituksen mielestä ollut. Oppositio, eli nykyiset hallituspuolueet, metelöivät aika vaisusti eivätkä saaneet, tietenkään, tulitukea medialta toisin kuin nyt.
Hallituksen toimien johdosta bensiinin hinta on ollut tällä hallituskaudella pääsääntöisesti selvästi alempi kuin edellisellä. Nyt vain on niin että ”kiitos” Putinin ja ennen kaikkea Trumpin hölmöilyjen, raakaöljyn hinta on erittäin korkea ja sille tämäkään hallitus ei mitään voi. Business as usual.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Kirjoitin tästä toisessa ketjussa.
Nyt itketään, ja media säestää voimakkaasti, kuinka 25 centin litrahinnan korotus vie perheiltä leivän ja lääkkeet pöydästä, estää työssä käynnin ( no ne ovat sitten erikseen jotka makaavat Mannerheimintiellä ).
Onko näin todellisuudessa?
Jos oletetaan että työmatka yhteen suuntaan on 50 km, harvalla on, ja että kosla juo 7 l / 100 km niin tuo kokonaiskustannuslisä per päivä on 7 x 0,25 =€ 1,75.
Kuinka monelta perheeltä tuo summa vie mainitut välttämättömyydet pöydästä?
Väitän että ei yhdeltäkään.
Eli kyse on puhtaasta, valheellisesta poliittisesta, vasemmistolaisesta propagandasta, ei mistään muusta.
Tätä väitettä vahvistaa vielä median käyttäytyminen Marinin hallituksen aikana kun litrahinta oli korkeampi kuin nyt. Ja huomioiden tulotason kasvun menneinä vuosina, nykyinen hinta verrattuna Marinin aikaiseen 2,60 on vielä jonkin verran alhaisempi.
Sitten media tuo esille litrahinnan Utsjoella. Kaikille palstan viisaille tiedoksi että Utsjoella on polttoaine ollut aina reilusti kalliimpaa johtuen kuljetuskustannuksista sinne, maan ääriin.
Korjattu km-määrä 50:i.
Ilmoita asiaton viesti
Persut pitivät itse kovaa meteliä korkeista bensanhinnoista ennen vaaleja. Nyt kun hinta on tapissa, Jocke panee rätinkit osoittaakseen että oikeasti ei sillä hinnalla ole mitään merkitystä.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, onko sillä?
Tuolla 1,75 / päivä kaatuu siis perheen, mukaan lukien Jannen talous? Ei saa edes iltalääkkeitä.
Ilmoita asiaton viesti
Harvalla joka autolla työmatkat ajaa on 5km työmatka, mutta kiva laskelma.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitoksia huomautuksesta. Onneksi useimmat ymmärtävät että kyseessä on ”näppäinpaholainen”.
Korjataan.
Ilmoita asiaton viesti
Ei kaadu, ei sillä minulle ole isoa merkitystä. Vaalien alla persuille oli paljonkin merkitystä kun hinta oli korkea, nyt ei ole kun hinta on korkea.
Ilmoita asiaton viesti
Kaiken kukkuraksi sosialistiset iltapäivälehdet sosialististen toimittajien, sellaisten kuin IL:n Mika Koskisen ja IS:n Timo Haapalan johdolla lyövät vielä vettä kiukaalle.
Ilmoita asiaton viesti
”Ei silloin mitään bensiinin hintakriisiä ainakaan median eikä silloisen hallituksen mielestä ollut.”
Valikoiva muisti.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, kenellä?
Ilmoita asiaton viesti
Ilmeisesti sinullakin, jos väität ettei edellishallitus, tai media siihen aikaan puinut energiakriisiä… Muusta juuri puhuttukaan ja siitä sitten PS otti vaaliaseen. No nyt kun olisi tekojen paikka nostetaan kädet pystyyn.
Ilmoita asiaton viesti
”Äänestä pihalle bensan hinnan korottajat perkele”, huusi Peltokangaskin vaalivideollaan. Nyt sekin on Peltokankaaksi harvinaisen hiljaa.
Ilmoita asiaton viesti
Jos silloin median melutaso oli 60 desibeliä, nyt se on 110. Tietenkin silloinkin asiasta puhuttiin mutta ei lähellekään niin dramaattisin sanakääntein kuin nyt kuten Jocke tuossa kuvaa
Ilmoita asiaton viesti
Todella valikoiva muisti.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt Mikkonen sotkee asioita tahallaan.
Ennen viime vaaleja tehtiin kyllä PS:n toimesta välikysymys korkeista energian hinnoista, ei siis bensiinin hinnasta.
Nyt on tärkein asia bensiinin hinta koska muun energian hinta tai oikeastaan hinnanmuodostus on jo vakiintunut.
Ilmoita asiaton viesti
Bensiinin hinta oli teillä kärkiteemana ja nyt ihme selittelyä vaikka olisi paikka hakea poliittisia irtopisteitä. Mikä on kun ei taidot riitä, mikä on kun ei onnistu?!
Ilmoita asiaton viesti
Lintilän vastaus välikysymykseen:
https://tulli.fi/-/1410877/hallituksen-vastaus-valikysymykseen-hallituksen-vastaus-valikysymykseen-energia-ja-polttoaineiden-hinnasta
Ilmoita asiaton viesti
Mitä sä jankkaat jostain vitun välikysymyksestä, kyse on nyt PS:n kärkivaaliteemasta.
Ilmoita asiaton viesti
Keskustelija Mikkosen kommentti Ahjokannaksen blogiin:
”#5092545 Tämä on avoin keskustelupalsta…”
Ilmoita asiaton viesti
Katoaako tämäkin kun vastaan? Luuseri.
Ilmoita asiaton viesti
Paras ratkaisu löytyy Belgiasta. Siellä öljyyhtiöt suostuivat hintakattoon.
Ilmoita asiaton viesti
Mun mielestä bensiinikriisiin ei valtion tarvitse tehdä mitään, mutta se ”ammattidiesel” verottomana olisi kyllä aika kova.
Kuljetusala, maatalous ja maarakennus-, metsä- ja kaivosalan yritykset minusta voisi nyt kriisin ajan saada verotonta dieseliä.
Tämä toki pitäisi saada rajattua vain Suomessa toimiville yrityksille, ettei esim virolaiset rekkakuskit tule tankkaamaan Stadiin. Kuluttajat saisi säästön halvempina hintoina muualla.
Ilmoita asiaton viesti
Bensan hinnasta samaa mieltä.
Mutta en ammattidieselin.
Tavara kulkee joka tapauksessa oli hinta mikä tahansa.
Ja jokainen kuljetusyritys joka tekee kuljetussopimuksen laittaa sopimukseen klausuulin mm. polttoaineiden hinnan varalta. Eli kuljetusyritys ei varsinaisesti kärsi.
Polttoaineen hinnan vaikutus tavaran kuljetukseen on myös toisarvoinen asia koska sen maksaa aina loppukäyttäjä. Myyjän täytyy saada tavara asiakkaalle ja hän maksaa sen mitä kuljetus maksaa ja huomioi sen myyntihinnassaan. Aivan normaalia, liiketoimintaan kuuluvaa toimintaa.
Ilmoita asiaton viesti
Selvä, sinä et siis edes halua ratkaisua mikä helpottaisi yrittäjien ja kuluttajien asemaa, vaikka puolueellasi vastuuministerit. On tämä surkuhupaisaa huhhei.
Tunnetko maatalousyrittäjiä, kannattaa kilauttaa ja kysellä mitä mieltä…
Ilmoita asiaton viesti
Tämä on kyllä ihme ajatus, että kuljetuskustannuksilla ei ole väliä kun kuluttaja sen loppukädessä maksaa. Ei se tavara kulje entiseen tahtiin jos hinta kohoaa niin, ettei se mene kaupaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Taas Janne vääristelee.
Tottakai kuljetuskustannuksilla on väliä.
Mutta ei kuljetusliikkeille. Niille kaikille on polttoaineen hinta sama.
Se että loppukäyttäjä maksaa on myös aika yhdentekevää. Kuluttajalle joka käy päivittäistavarakaupassa kyse on todella pienestä rahasta, centeistä.
Suuremman tavaran kuljetuksessa tilanne on käytännössä sama: Tuotteen arvosta kuljetuskustannus on hyvin pieni osa.
Kulutus 45 l/100km, tekee 25 centin litrahinnan korotuksella n.11,25 euroa. Täysperävaunu ”normaalilla” kuormalla. Kuorma 10 tonnia => 0,1125 c / 100 km / kg kuormaa.
Polttoaineen, ja erityisesti bensiinin/dieselin hinta on hyvä propagandantekoväline koska jokainen, lähes, käyttää sitä ja koska luku tai hinta 2,5 euroa on jokaisen helppo ymmärtää.
Kun puhutaan miljoonista ja miljardeista on lukua vaikea hahmottaa muutoin kuin että on paljon.
Miljardi painotuoreita satasen seteleitä muodostaa n. kilometrin, tuhannen metrin korkuisen pinon.
Ilmoita asiaton viesti
Miten niin vääristelee? Juurihan sinä jatkat miten kuluttajahinnalla ei muka ole ole väliä.
Sitä propagandaa, edelleen, tuli viime vaalien alla nimen omaan persujen suunnasta ja joka tuutista.
Ilmoita asiaton viesti
Et voi tarkoittaa että tuolla 25 centin dieselin hinnan korotuksella on mitään todellista vaikutusta tuotteiden hintoihin.
Ilmoita asiaton viesti
Aika mutkalle saa persu mennä puolustellessaan korkeita polttoainehintoja.
Joo, sovitaan sitten niin että teikäläisen taloustieteessä kohonneet kuljetuskustannukset ei mene hintoihin.
Ilmoita asiaton viesti
Juurihan olen kirjoittanut että kuljetusliikkeellä on sopimuksissa aivan varmasti klausuuli polttoainehintojen korotuksia varten.
Tottakai kuljetusliike ottaa nämä kulut asiakkaaltaan joka ottaa ne asiakkailtaan joka ottaa ne asiakkailtaan jne.
Merkitys vain on häviävän pieni kokonaishinnassa.
Ilmoita asiaton viesti
10 t kuorma täysperävaunuyhdistelmään on melko vähän ellei ajeta jotain kevyttä tilaa vievää. 10 t menee helposti pelkällä kuorma-autollakin jos tila riittää.
9 akseliseen täysperäyhdistelmään taitaa saada 76t kokonaispainon eli kuormaa ehkä noin 45-50t jos tila riittää. Tosin kulutuskin lienee 50-80 l/100km välissä riippuen tyhjän ajon määrästä. Luvut suuntaa antavia. En tiedä tarkalleen nykyautojen kulutustasoa.
Ilmoita asiaton viesti
Laitoin tuon 10 t vain siksi ettei syytetä siitä että polttoaineen hinnan korotus per kg olisi liian vähäinen.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt on oiva tilanne tehdä historiaa, nostaa bensalitran hinta 5 ekeen ja puolenvuodenkuluttua on luonto putsannut markkinat, mielenkiintoista 🥴
Ilmoita asiaton viesti
Kun liityttiin euroon bensa maksoi tasan euron
Silloin perusduunarin palkka pyöri 10€/h
Siis sait tunnin työllä 10 litraa bensaa
Nyt palkka pyörii 20€ hujakoilla tunti
Tällä hallituskaudella sait tunnin työllä suurinpiirtein 10l bensaa.
Juuri tällä hetkellä on kova hintapiikki ja saa alle 10l tunnin työllä.
Dieselin hinta on järkyttävä, kun ottaa huomioon ”dieselveron”, joka oli ennen halvan dieselin lisäksi.
Nyt se on kalliin dieselin päälle.
Bensan hinta on suunnilleen sama kuin koko 2000-luvulla.
Nyt ryssän sota on vähän nostanut sitä
Ilmoita asiaton viesti
”Nyt ryssän sota on vähän nostanut sitä..”
Nyt? 😀
Sitä nostaa kylläkin nyt Trumpin seikkailut Persiassa.
Onneksi kuitenkin tapaaminen meni hienosti Iranin edustajien kanssa Trumpin mukaan, mikä vain alta kahtia tuntia aiemmin uhkaili että lanaa koko maan pommeilla.
Ilmoita asiaton viesti