Puheenvuoro-blogit
Google vie yhden säävarman voimalan tuotosta puolet seuraavat 22 vuotta
En tiedä mutta luulen Googlen ostavan sen sähkön ohi ”markkinoiden” erittäin halvalla ja myös ohi Nord poolin. Googlen ostama tuotanto on siis pysyvästi pois markkinoilta ja tämä taatusti tulee vaikuttamaan kuluttajien sähkön hintaan nostavasti ja juuri uutisoitiin että Norjan kotitalouksille antama sähkötuki tulee myös nostamaan sähkön hintaan Suomessa. Ei taida enää mennä kuin muutama vuosi niin saadaan tähänkin maahan tuhansia energiaköyhiä perheitä.
Mahtaako kukaan talous- tms asiantuntija olla laskenut että mitä Googlen ja Fortumin sopimus vaikuttaa tavallisten kansalaisten elämään ja tuleeko siitä oikeasti jotain hyötyä kansantaloudelle?
Fingrid investoi sähköverkkoihin jotain 5-6 miljardia ja senkin maksaa n.s. artisti sähkönsiirron muodossa, mitähän Google maksaa siirrosta?
Aika sairasta että maan poliittinen johto juhlii ja imee veronmaksajien rahoilla ostettua skumppaa naamaansa kun tämä ”investointi” varmistui.
No onneksi joku tienaa tällä.
Fortumin osake kiitää – Google ostaa puolet Loviisan ydinvoimalan sähköstä
22 vuoden sopimus kattaa jopa 50 prosenttia Loviisan ydinvoimalaitoksen kapasiteetista.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Käyköhän tässä samoin kuin siinä sähköverkkojen myynnissä, senkin piti olla hyvä kauppa suomalaisten kannalta.
Ilmoita asiaton viesti
Toissapäivänä tein 2v kiinteän sähkösopimuksen Fortumin kanssa, hinta 9,9 c/kwh. Kun se loppuu, niin silloin hintaralli ylöspäin vasta alkaa.
Ilmoita asiaton viesti
Onhan tämä aivan käsittämätöntä, kun viime vuosina ei ole ollut päivääkään viedä sähköä ulos. Tilanne on juuri nytkin aivan dramaattinen
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinat/sahkojarjestelman-tila/
Ilmoita asiaton viesti
Vettäkin kuluu nyt aika perhanan paljon, joten lopputalvesta voi olla langat punaisena länsirajalla.
Ilmoita asiaton viesti
Ei haittaa, Fortumilla on jo ainakin 8000 MW:n edestä tuulivoimaa luvitettuna/suunnitteilla.
Muistakaa sitten 20 asteen pakkasilla sähkön hinnan raketoidessa, että ”talvella tuulee eniten”.
Ilmoita asiaton viesti
Minä kannatan uusiutuvaa vaikka henki olisi kyseessä, MUTTA en tällaiseen AI humpuukiin.
Ilmoita asiaton viesti
Kaipa tuo on selvää, että Googlen PPA-sopimuksella ostama sähkö on pois markkinoilta. Erityisen halvalla sitä ei kuitenkaan myyty, koska Fortum sanoo kaupan nostavan Fortumin sidotun pääoman tuottoa 1,4 prosenttiyksikköä. Fortum sanoo sopimuksen mahdollistavan Loviisan toiminnan jatkamisen vuoteen 2050 saakka. Toimiluvan jatkaminen edellyttää miljardin investointeja.
”Sopimus käynnistyy vuonna 2028 pienemmällä kapasiteetilla ja kattaa 50 % Loviisan ydinvoimalaitoksen kapasiteetista vuosina 2030–2049.”
https://www.fortum.com/fi/media/2026/09/sisapiiritieto-fortum-ja-google-vauhdittavat-kestavaa-kasvua-suomessa-yhtiot-ovat-allekirjoittaneet-ydinvoimaa-koskevan-sahkonostosopimuksen-ppa
Ilmoita asiaton viesti
”Kaipa tuo on selvää, että Googlen PPA-sopimuksella ostama sähkö on pois markkinoilta.”
Niinhän sitä luulisi. Päivän poliitikkojen kommentteja lukiessa, tuo ei tunnu olevan kovin selvää.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, minä kyllä oletan, että Loviisan jatkokauden (vuoteen 2050 saakka) mahdollistavat investoinnit olisi tehty joka tapauksessa.
Ilmoita asiaton viesti
Kiire tulee Fingridillekin…
Ilmoita asiaton viesti
Ilman muuta. Sähkön kulutusennusteet näyttää voimakkaasti nousevaa käyrää ilman Googleakin eikä kukaan olisi ajanut Loviisaa alas tässä tilanteessa.
Ilmoita asiaton viesti
Ei näille poliukoille ja -akoille ole sekään selvää että paljonko oikeasti tästä 13 miljardista jää tänne. Palvelimiin ja muihin datakamoihin menee helposti yli 60% ja niitä ei taida olla täällä myytävänä.
Ilmoita asiaton viesti
Hyvä jos miljardi Suomeen jää, työvoimakin edellisissä Romaniasta yms.
Ilmoita asiaton viesti
20% Suomeen eli n. 2,6 mrd.€.
Voittaja on NVIDIA?
Ilmoita asiaton viesti
Google lausuu asiasta:
Building infrastructure responsibly starts with partnering with local experts to choose the best possible places for development. We worked closely with Fingrid, Business Finland, and local municipalities to identify locations for our future digital infrastructure in northern and central Finland where there is existing grid infrastructure and carbon-free energy. By using power closer to where it is generated, and where more generation can be built, we aim to be good grid citizens.
To better understand how smart siting can maximize benefits to the grid, we commissioned a study to model the impact of locating a hypothetical 1GW 1 of new energy demand in the Oulu-Kajaani region of Finland compared to the southern region. The study found that this smart siting could enable an estimated €520 million in savings to energy consumers across Finland over a 20 year period.
Ilmoita asiaton viesti
Skepsis-palkinnon paikka. 🙂
Ilmoita asiaton viesti
”The Texas of Europe.”
Ei herrajumala nyt.
https://www.cnbc.com/2026/09/09/google-finland-ai-infrastructure-investment.html
Joko Orpo esiintyi stetsonissa ja narusolmiossa?
Ilmoita asiaton viesti
Täytyykin taas koeajaa oma dieselvara”voimala” ja testata verkonvaihtokytkin ettei käy teksasit.
Ilmoita asiaton viesti
Minä teen koestuksen kuukausittain.
Lisäksi tänä kesänä ostin 3,7kWp paneelit, joilla lataan ~20kWh akustoa kun paistaa. Nykyisellä löpömäärällä pysyn omavaraisena 200vrk kevyesti…
On varautumista ja _varautumista_ 😉
Ilmoita asiaton viesti
”En tiedä mutta luulen Googlen ostavan sen sähkön ohi ”markkinoiden” erittäin halvalla ja myös ohi Nord poolin.”
En tiedä pitääkö paikkansa, mutta facebookin puolella pyörii julkaisu jossa kerrotaan hinnan olevan kiinteä 3,5 c/kwh 22-vuoden ajan. Jos tieto pitää paikkansa, on sähkön hinta todella alhainen verrattuna tavalliseen kuluttajaan.
Ilmoita asiaton viesti
Tuossa pitää ymmärtää se, että sopimus on kiinteähintainen ja noissa määrissä (500MW) se tarkoittaa sitä, että fortum tienaa 22-vuoden sopimuskauden aikana voittoa 96 360 000 000 voittoa 0,5c/kWh marginaalilla varmasti. Mikä on suomen valtion budjetin verran, mutta se on puhdasta voittoa varmasti. Siitä investoi kevyesti vaikka uuden OL3:n hintaisen laitoksen ja sen jälkeen siitä saa lisää voittoa kun myy sen uuden laitoksen tuotannon markkinoille.
Mutta sellaista se sähköpörssi on… Tuottajat tekevät PPA sopimuksia mielellään ja meklarit (sähkön myyjät) yrittävät myydä pörssissä sitä sillä hinnalla millä se sattuu menemään. Joskus enemmän ja joskus vähemmän voittoa.
Lopultakin tämä tilanne on johtunut siitä, että tänne haluttiin sähköpörssi erilaisilla selityksillä vihreän hiertymän vuoksi. Puhumattakaan 90-luvulla torpatuista ydinvoimahankkeista ja siihen liittyvästä virheellisestä politiikasta.
Sähkön tuottaja ottaa mielellään PPA-sopimuksen, koska myynti on varmaa ja ostaja myös, koska hinta on kiinteä, eli kulut ovat ennakoitavissa kuluttajalle, kuten tuottajallekkin.
Kannattaa miettiä, miksi UPM on suomen suurin sähkön tuottaja, vaikka se on myös merkittävä paperiteollisuuden toimija maailman laajuisesti…
Tehdään vain lisää näitä virheiden vihreän hiertymän päätöksiä poliittisesti ajatellen kuten anne berner taksilain uudistuksessaan ja sitten ihmetellään miten Caruna-pekka sai sähkönsiirron hinnoittelun laillistetuksi ryöstöksi…
Sähköntuotanto on käytännössä monopoli ja sähkönsiirto on luonnollinen monopoli, joten markkinatalous on siitä kaukana (sähköpörssi).
Mutta niin makaa, kuin petaa. Tämä kaikki on seurausta meidän äänestäjien käytöksestä lipun jättämisessä ja nyt maksamme siitä hintaa, koska roomaakaan ei rakennettu päivässä…
Ilmoita asiaton viesti
Miten olet laskenut mikä on Fortumin kate ja mihin lähteeseen nojaat tietosi? Ja tämä ei missään tapauksessa ole äänestäjien vika, koska puolueet valitsevat vaaliehdokkaat. Joten tämä ongelma on nimenomaan puolue- ja järjestelmäongelma jossa puolueet eivät kykene valitsemaan osaavia ja päteviä henkilöitä vaaliehdokkaiksi.
Ilmoita asiaton viesti
500 MW ja 5 €/MWh tekee n. 22 M€/vuosi.
Siitähän se riemu repeää, kun UPM myy 1000 MW Microsoftille.
Ilmoita asiaton viesti
4Twhx0.5 on ”vain” 20 miljoonaa vuodessa.
Ilmoita asiaton viesti
Datakeskukset tulevat luonnollisesti nostamaan sähkön hintaa. Tätä ei tajuta niissä päättävissä elimissä, jotka hyväksyvät näiden rakentamista alueilleen. Tässä tuntuu toteutuvan ”vinttikoirailmiö,” jossa juostaan sähköjäniksen perässä.
Mitä vähemmän on sähköä tarjolla, sitä kalliimpaa se on tavalliselle kuluttajalle. Vanha tuttu ”kysynnän ja tarjonnan laki”, jota ei ole merkitty lakikirjaan, huolehtii hinnan muodostuksesta.
Pitkäaikainen korkeapainejakso sydäntalvella ja ”tulipalopakkaset” tulevat vääjäämättömästi nostamaan sähkön hintaa. Korkeapaineessa tuuli menee AINA yöksi ”nukkumaan.” Tuulivoimalla ei silloin tuoteta yhtään sähköä.
ChatGPT:
”100 MW:n datakeskus voi kuluttaa vuodessa sähköä suunnilleen 40 000–60 000 omakotitalon vuosikulutuksen verran.”
”Ajantasoisten arvioiden mukaan Suomessa on rakenteilla noin 18 suurta datakeskusta (mukaan lukien merkittävät laajennushankkeet). Lisäksi suunnitteluasteella on useita kymmeniä uusia hankkeita.”
Tätä taustaa vasten on täysin selvää, että edessä on sähkön hinnankorotuksia tulevaisuudessa. Siitä ei päästä yli, eikä ympäri. Sähkölämmitteisten omakotitalojen omistajat tulevat olemaan kovilla tulevaisuudessa varsinkin tulipalopakkasten aikaan.
Ilmoita asiaton viesti