Puheenvuoro-blogit
Onko google ”voidellut” valtion johtoa ennen investoinnin julkaisua
Mitä kaikkea sontaa tästä keissistä mahtaa paljastua lisää?
Google ja pääministeri on viestitellyt kiivaasti ja nyt ilmeisesti nämä lobbausviestit on lain vastaisesti salattu. Onko pääministeri nuijinut ”voitelun” avulla läpi sen että googlelle lähes lahjoitetaan yhden ydinvoimalan tuotanto rahan ”painamiseen” ja verokassa jää nuolemaan näppejään ja saa vain roiskeita.
Energia-asioista vastaava ministeri on myös valeh,,, eiku vakuutellut että google tuo sähkön tuotantoa Suomeen enemmän kuin sitä sähköä käyttää. Tästä ei ole mitään näyttöä olemassa, jos olisi niin se olisi jo julkaistu aikoja sitten.
Kyllä tämä kansallinen sekoomus on nyt tehnyt puliveivauksen uuden ennätyksen ja tavallinen kansalainen tuntee sen nahoissaan ja tietenkin myös lompakossa.
Tuossa juttua joka on tosin maksun takana mutta oleellinen selviää kyllä.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/ceebe278-4f6c-412d-9dd3-193aa29a5782
Eipä ihme että sekoomuksen kannatus putoaa ja kuinka alas se ehtiikään ennen vaaleja. Mahtaako nämä kuvitella että tällainen puliveivaus ei vaikuta kansalaisten mielipiteisiin vai eivätkö vain välitä?
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Muista nyt, että Suomi on vähiten korruptoituneiden joukossa.
Ihmettelen, kuinka paljon korruptiota ”muualla” on, kun se Suomessakin on yleistä ja ikäänkuin ”maan tapa”, varsinkin julkisyhteisöissä ja yksityisten yritysten ylemmässä portaassa.
Ilmoita asiaton viesti
Kun kehoitit katselemaan niitä kansainvälisiä kuvia Ranskan mellakoista ja väitit, että kyseessä on islamistien operaatio yms. niin YLE julkaisi sen tutkimuksen kuvaväärennöksistä sekä väärintulkinnoista, joita olit käyttänyt argumentointisi pohjana. Oletko pyytänyt täällä anteeksi julkisesti ja ilmoittanut, että sinua on kusetettu pahemman kerran ja että olet kusettanut myös kanssakulkijoitasi palstalla? Tuossapa linkki: https://yle.fi/a/74-20252293
Ilmoita asiaton viesti
Valehtelet, minä en ole kehottanut ketään katselemaan yhtään mitään. Enkä ole koskaan väittänyt että siellä on joku islamistien operaatio, nämä väitteet on sun keksimiä valheita. Tämän blogin aihe on google ja valtion johto. Jos siihen jotain sanottavaa niin kerro.
Ilmoita asiaton viesti
Lehtinen:
-Ranskassa liehuu aika monen islamilaisen maan lippuja, ranskalaisetko niitä siellä heiluttelee?
– Et taida seurata kansanvälisten uutistoimistojen videoita ”mellakoista”?
– 😆 Pistä vaan silmät ja korvat kiinni niin kaikki ongelmat katoaa.
Linkki keskusteluun: https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/harri-kuisti/mita-ihmetta-ranskassa-tapahtuu/
Ilmoita asiaton viesti
Todistit valheesi, jos blogin aiheeseen ei ole kommentoitavaa niin pysy poissa.
Ilmoita asiaton viesti
Ei pidä aloittaa uutta keskustelua kun vanhat on vielä selvittämättä!
Ilmoita asiaton viesti
Tähän olisi hyvä siteerata taas Oxenstiernaa mutta menee toistoksi. Tähän artikkeliin on kyllä hyvä palata, millä järjellä maata hallitaan. Voiko myötähäpeään kuolla?
”Fortumin ja Googlen yhteistyö ja massiiviset investoinnit Suomeen ovat upea juttu! Suomen maakuva, investointiympäristö ja hallituksen kasvumyönteiset päätökset – näyttää erinomaiselta”, kiittelee valtiovarainministeri Riikka Purra (ps).”
”Googlen investointisopimus Suomeen on ”upea juttu”, kommentoi keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen.
Näin valtava rahasumma taatusti avaa mahdollisuuksia kaikille teollisuudenaloille innovaatioihin ja uuteen työhön Suomessa. Painetta sähkömarkkinalle tulee ja sitä on ratkottava mm. arvioimalla ydinvoiman tulevaisuutta meillä, Kurvinen jatkaa.”
”–Googlen jätti-investointi Suomeen on mahtava juttu! Rakentamisaikainen työllisyysvaikutus jopa 37000 htv ja tulee myös tuhansia pysyviä työpaikkoja. Googlen investointi lisää Suomen bkt:tä 3,6 mrd/vuosi. Todella isoja lukuja, jotka vahvistavat talouskasvua!”, iloitsee kansanedustaja Arto Satonen (kok).
–JYSÄHTI!”, riemuitsee kansanedustaja Ville Valkonen (kok).”
”Iso positiivinen energiauutinen on, että Google ja Fortum ovat solmineet sähkönostosopimuksen, joka varmistaa Loviisan voimalaitoksen käyttöiänpidennysinvestoinnit ja operoinnin vuoteen 2050 saakka. Yhtiöt aikovat syventää yhteistyötään uuden ydinvoiman, uusiutuvan energian ja joustoratkaisujen kehittämisessä!, iloitsee energiaministeri Sari Multala (kok)”
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/32f39e0e-8584-4c3a-89d5-f2c5caca6b13
Ilmoita asiaton viesti
Koko poliittinen lauma taisi luulla että kaikki ne miljardit tulee tänne. Luulevat ilmeisesti edelleen kun ei paljon soraääniä kuulu.
Ilmoita asiaton viesti
Hukkuvat kiinni oljenkorressa. Kun mitään valoa ei ole näköpiirissä, pitää tällaisetkin repiä ihan henkilökohtaiseksi saavutukseksi.
Näähän kehui että vuosia on työskennelty kulisseissa, ja sitten meni puolikkaan Loviisan tuotanto markkinoilta. Olemmeko ihan varmoja, ettei sen toisen puolikkaan, tai Olkiluodon tuotannon, eteen työskennellä kulisseissa par’aikaa? ”Onnea Suomi, olemme juuri myyneet loputkin Loviisasta Amazonille 22 vuodeksi!”
Ilmoita asiaton viesti
Taitaa nukkuvien puolue saada mahtavan vaalivoiton kun on todella vaikea päättää mille huijarilaumalle äänensä antaa.
Ilmoita asiaton viesti
Orpo ainakin tekee kaikkensa sen suhteen.
Ilmoita asiaton viesti