Puheenvuoro-blogit
Venäjän armeijan aselajeilla ei ole mitään koordinaatiota.
Putinin sotajoukoilla ei koordinaatio pelaa yhteen, jalkaväki, tykistö, ilmavoimat ja ohjukset, sekä droonit mukaan luettuna yrittävät toimia kaikki omaan eri tahtiin, kuin muut aselajit. Seurauksena on valtava mieshukka, kun kaiken lisäksi tässä sekaisessa tilanteessa venäläiset ampuvat omiaan, myös pommittamalla. Ylipäällikkönä toimiva Putin ei ole varmaan kuullut koordinaatiosta, osaako edes nimen lausua oikein?
Eipä sillä, oma äiteekin teki myös koordinaatio virheen sotien jälkeen. kun oikeita kuppikokoja ei löytynyt, niin teki rintaliivit kahdesta hiihtolakista, mitkä yhdistivät molempien leukanauhalla yhteen, jolloin lakit yhdistävä väli oli liian pitkä. Koordinaatio petti, kuin Putinilta. Seuraavana pyhänä istui kirkon etupenkissä ja hiihtolakit oli valahtaneet kainaloiden alle. pappi ei pystynyt sen takia edes keskittymään saarnaan, meni psalmit sekaisin, sekä uusi- ja vanhatestamentti. Hänelle tuli hurskaan olemuksen tilalle tutkiva Auervaaralainen ilme.
Venäjä passittaa jalkaväkeä päin ukrainalaisia, osalla ei ole asetta, selitys on se, että aina tulee tappioita, niin jäljessä tuleva ottaa kaatuneen aseen, niin ei menetetä aseita viholliselle. Kuitenkin Ukrainan droonit kylvää volframihaulia ammuksissa, niin koko joukko laajalla tienoolla on entisiä sotilaita. Tästä menettelystä on venäläiset sotilaat ampuneet jopa esimiehiään.
Esimiesten raportit esikuntiin on täyttä valehtelua, ja saavutusten suurentelua. Ukrainalaisten miestappioita moninkertaistetaan, omia tappioita vähätellään. Jokainen tuhottu klapiliiteri muuttuu raporteissa tärkeäksi sotilaalliseksi kohteeksi. Tass nettiuutisissa luetellaan tarkasti, minkä tyyppinen ohjus tuhosi 1.5 tuhatta ukrainalaista kerralla, ho hoijakkaa.
Samoin kuin Suomessa, partisaanit hyökkäsivät rauhallisiin kyliin, mm. Savukoski ja Lokka väittäen niitä sotilastukikohdiksi. Neuvostoliiton ex-presidentti Juri Andropov koulutti heitä ja palatessa vielä jakoi mitalit. Karma kuitenkin kosti, presidentin virka jäi lyhyeksi. Onneksi, sillä hän oli paatunut suomivihaaja.
Putin on kuitenkin uudemman ajan sekaisempi versio presidenttinä, kuin muut Venäjällä verihistoriaa tehneet, Stalin edes nosti viinalasin Suomen armeijalle. Putinin kädet ovat todella veriset ja kiinni mielipuolisessa kropassa. Testosteronit on haihtunut mieheltä, kuin Kleemoolan Oskarin Oris talvisodan tykistöosumassa.
Putinin kohdalle toivon samaa, kuin ostamani talon entinen omistajapariskunta tyhjensi roskalavalle irtaimistoa. Talo tuli myyntiin, kun miehellä oli vakava alzheimerin tauti, niin vaimo heitti roskalavalle miehensä rannekellon, lierihatun, kravatin ja uudet tanssikengät toteamuksella: ”hän ei näitä enää tarvitse”. Edesvastuuttomalle Putinille pitää tehdä sama temppu, Reinot voi jättää säälistä jalkoihin, sillä hourujenhuoneen kivilattia on kylmä. Venäjän tapaan diagnoosi tehdään taannehtivasti, siinä mainitaan syyksi Venäläinen versio ”Kellokosken prinssistä prinsessan sijaan”.
Putinia voi arvioida kaikella lailla, jos tämän tyyppinen mies olisi tullut Etelä-Pohjanmaalle ja olisi tullut pyytämään isännältä tyttären kättä, olisi haulikolla ammuttu heti karkeaa merisuolaa persuksiin. Putin juoksisi kauas aina metsänrantaan asti pidellen molemmin käsin satulalihaksia. Korvissaan kaikuisi vielä isännän huuto, ensi kerralla tulee 9 mm susihaulia. Sotaa on helpompi käydä, kuin kosioreisua, jossa voi jäädä arpia takalistoon. ”Pohojalaanen” isäntä ei ole mikään Paukku-Pete, joka ampuu vain jalkoihin, joka laittaa nostelemaan jalkoja, vaan tähtäin on miehen ”kruunun jalokivissä”.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Kommentit (0)