Venäläisen vaimon kauneuspilkku on musta silmä.

Putinin johtamassa valtiossa paniikki ja yleinen pelko on lisääntynyt niin paljon, että häiriökäyttäytyminen on vallannut myös kansan. Toivottoman tulevaisuuden näkymien varjossa on lisääntyneet henkirikokset ja raa’at pahoinpitelyt lisääntyneet perhepiireissä.

Vaimo, joka viimeiseen asti yrittää puurtaa perheessä eteen, vaikka näkymät näyttävät synkältä. Niin miehet vetävät kaksin käsin kaikki juomat denaturoidusta spriistä (tenttu), tahranpoistoaineisiin. Mikä on sitten vielä perunaviinan pikantti maku lisänä tähän sekavaan juomakategorian kirjoon? Kuitenkin juoppohulluus valtaa ja sumentaa mielen, viinapirut nouse iholle hämähäkkien ja murkkujen hahmossa, ja tapetin läpi syöksyy jalopeuroja.

Ensimmäisenä aggressiivisuus viskotaan vaimoon, jolle isketään mustasilmä, oravien kivittämisen sijasta. Hääpäivän lahjat ovat runsaammat, että molemmat silmät ovat mustana, onkin yleistä, Venäjällä naisten kauneuspilkku on iso musta silmä.

Ei pahoinpitely naurata, ei laulata. Vaikka mies voi ilkisyyttään kännissä hoilata: ”Silmät tummat niin kuin syksyinen yö, ne rauhaa koskaan mulle ei suo. Ne täynnä kyyneleitä katsoi syyttäen, mä niitä koskaan unohtaa en voi”.

Henkinen kiusanteko on yksi vakava mielenhäiriö, eräs tuttu venäläinen vaimo tilitti minulle häneen kohdistuvaa henkistä kiusaamista. Hänen miehensä on kokopäiväjuoppo, haki hirttoköyttä kaupasta, vaikka talousrahoista on huutava puute. Mies harjoittelee keittiön pöydän ääressä köyteen hirttosilmukkaa, purkaa sen välillä, ja uudelleen tekee samaa jatkuvasti tuntikaupalla.

Ryyppyreissuilla kylän miesten kanssa, hän sammuu milloin mihin. Hätääntyneet lapset etsivät isäänsä ja löytäneet hänet useasti ojan pohjalta. Perhe on kuitenkin toimivan yhteiskunnan perusyksikkö, johon kaikki fyysinen ja henkinen hyvinvointi perustuu. Kun perheen isä oirehtii näin, rakkauden tilalle on tullut sääli ja henkinen pahoinvointi.

Vaimo saa kantaa tästä kuitenkin kaiken häpeän, sillä käydessään kaupalla, häntä osoitetaan sormella ja ilkutaan takanapäin. Mitään viranomaisapua ei saa, vaikka tilanne yltyy välillä uhkaavaksi, sosiaalitoimen apu on nolla. Sitten kun jotain todella vakavaa lopullista tapahtuu, niin se saa vasta miliisit liikkeelle. Mitään turvakotisysteemiä ei ole laajalla Venäjällä, missä kyliä on kymmeniätuhansia.

Sotakassan varojen puutteessa nyt kansalle nostetaan veroja ja palveluja supistetaan, missä sitä yleensä voidaan supistaa. Lisäksi huonolaatuiset elintarvikkeet on kallistuneet niin paljon, että omaa ostosvalikoimaa pitää supistaa ihan vain perustuotteisiin.

Venäjän hallinto on jättänyt kansalaisensa oman onnensa nojaan, olettaen että luonnon antimilla saavat elää, eli onkikaloilla, kasvimaalla ja sienillä ja metsämarjoilla.  Vaimo olikin erittäin pettynyt, ettei suomalaisia ei näy Venäjän-Karjalassa. Suomalaiset osti tienvarresta kaikki hänen kerätyt marjat ja sienet sankoineen ja sillä hän sai talousrahaa, jättäen siivun rahoista siivun itselleen pieniin henkilökohtaisiin menoihin. Muuta henkilökohtaista rahaa hänellä ei ole käytössä.

Terveessä ja toimivassa perhepiirissä pitäisi vallita kunnioitusta ja hieman kohteliaisuutta puolisoa kohtaan. Kuitenkin Venäjällä, johtuen Kremlin kauhujen kabinetti vetää elämän niin kireäksi, että normaalikin käyttäytyminen perhepiirissäkin on unohdettu, kuin Lummukan Klaus-Anteron työkintaat kylän olutbaarin tiskille.

Jatkuva juominen on tuonut maksa- ja haimasairauksia, sekä epileptisia kohtauksia. Paha sanoa, mutta monessa perheessä miehen ennenaikainen kuolema koetaan helpotuksena. Jotkut vaimot on kaiken toivon menetettyä, myös alkaneet juomaan, niin naapurien ilmiannosta viranomaiset on hakenut koko lapsikatraan yhteiskunnan huostaan.

Kun tietää, millaiset olot Venäjän lastenkodeissa on, niin takuuvarmasti lapset traumatisoituvat. Tasapainoisia yhteiskunnan jäseniä heistä ikinä enää tule, vaan edustaa Rosspirtpromin mannekiineja.

Juopuneet naiset ovat kylänraitilla surkuteltava näky, välillä he kaatuvat suorilta jaloilta takaraivolleen maahan, mutta nousee pystyyn, kuin villikarjut huutaen ja manaten venäjäksi. ” Se, se on sillä lailla, että olisi perheneuvojallekin Venäjällä töitä”.

 

Otso Rajakontu
Kokoomus

Yrittäjä/eläkeläinen.
Ohio Cleveland United States

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu