Puheenvuoro-blogit
Poliitikko liikahtaa miljardilla
Ennen kuin Google päätti sijoittaa Suomeen euroakaan, se oli pieni amerikkalainen yritys. Sen nousu maailman merkittävimpien joukkoon vei vain muutaman vuosikymmenen.
Nyt Googlen investointipäätökset ovat iso juttu missä tahansa päin maailmaa. Investoinneissa on usein iso hintalappu. Miljardi tai enemmän. Tilanne muistuttaa muutaman vuosikymmenen takaisia keskusteluja, joissa vuorineuvos Tauno Matomäki oli sitä mieltä, että Suomesta ei kannata viedä mitään hevosta pienempää maailmalle. Samaan aikaan paperitehtaiden merkitys mitattiin niiden tuottamien paperitonnien määrällä.
1980-luvun puolivälissä paperiteollisuus oli vielä niin merkittävä teollisuudenala, että Haminan Reserviupseerikoulusta järjestettiin ryyppyreissu kaikille Kymenlaakson paperitehtaille. Itse tein sellaisen Myllykoskelle.
Suomalaiseen perimään on juurtunut ajatus isosta. Iso tuntuu vakaalta ja varmalta. Ison tuomat miljardit lämmittävät kummasti.
Minulla ei ole mielipidettä Googlen datakeskusinvestoinnista. Se on minulle liian monimutkainen asia ymmärtää. Mutta minulla on mielipide miljardi-investoinneista sinänsä.
Ne jäädyttävät meidät tekemästä jotakin vielä järkevämpää. Jos katseemme suuntautuu liiaksi siihen, mitä suurta tänne saadaan, me emme kehitä omia ainutlaatuisia vahvuuksia. Me vain tarjoamme alustan muiden innovaatioille. Sellaisessa tilanteessa olemme aidosti vain ajopuita, jotka pärjäävät kokonaistaloudellisesti halvimmalla ratkaisulla.
Jos Suomeen halutaan kestävää kasvua, tarvitaan poliitikkoja, joita ei sokaista helpoilla miljardeilla. Heidän tilalleen tarvitaan sellaisia, jotka luovat edellytyksiä rakentaa se miljardibisnes alusta alkaen Suomesta käsin.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
On ollut täällä aiemminkin esillä että miksi emme suomalaisen yrityksen voimin harrasta kaivostoimintaa? Tuskin on samaa mittakaavaa Googlen kanssa mutta jäisi enemmän rahaa kotimaahan. Kaivosyrityksen ei tarvitse olla kvartaali- ja hyvävelikapitalismipörssibisnestä bonuksineen ja optioineen.
Tässä touhussa kaikkea ei tarvitse tehdä alusta kun Taivaan Isä on jo laittanut maaperän rikkaudet esille otettaviksi.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, aiheellinen kysymys: Miksei Suomessa ole valtiollista – tai vähintään tukevaasti valtioenemmistöistä – kaivosyhtiötä? Suomen luonnonvarojen tulee tulla kaivetuksi ja jalostetuksi Suomalaisin voimin ja suomalaiseen yhteistkuntaan varantoa luoviin käsiin.
Kuka voisi ajatella, että kaikki nämä vuosikymmenet Suomen metsät olisi omistettu, korjattu, kaadettu ja jalostettu joidenkin ulkomaisten firmojen toimesta?
No, — niiden omistushan ei enää aikoihin ole ollut yksin suomalasiten käsissä, eikä enää edes olennaisilta osin. Mutta se on eri asia. Se on kohtalomme.
Ilmoita asiaton viesti