Puheenvuoro-blogit
SDP:n linja ulko- ja talouspolitiikassa hajalla
SDP ilmoitti jättävänsä epäluottamuslauseen liittyen hallituksen Lähi-idän politiikkaan.
Yksi syy on puolustusministeri Antti Häkkäsen vierailu Israelin puolustusministeri Bruno Katzin luona Israelissa liittyen Daavidin linko (David’s Sling,) -kauppaan.
Huhtikuussa 2023 uutisoitiin, että silloinen hallituksen puolustusministeri Antti Kaikkonen on valtuuttanut Puolustusvoimat hankkimaan Suomen uudeksi ilmatorjuntajärjestelmäksi David’s Sling -järjestelmän.
Pääministeri Petteri Orpo sanoi eilen pääministerin haastattelutunnilla , että ”SDP tekee ulko- ja turvallisuuspolitiikasta sisäpolitiikan välineen”.
Eduskunta hyväksyi vuonna 2025 puolustusselonteon, jossa Israel määritellään Suomen olennaiseksi puolustusmateriaaliyhteistyön kumppaniksi, kirjoittaa kokoomuksen ryhmäjohtaja Jukka Kopra.
Ilta-Sanomien mukaan keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen sanoo, että ainakaan tällä tietoa perusteita epäluottamukselle ei keskustan näkökulmasta ole.
****
P.s. Valtiotieteiden tohtori, tietokirjailija Sixten Korkman sanoi eilen TV1;ssä , että nk. velkajarru on tarpeellinen.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Sekä oppositio että hallitus näyttävät syyttävän toisiaan ristiriitaisista mielipiteistä.
Sdp epäluottamuslauseessa on kyllä huomion pois siirtämisen makua omista hölmöilyistä.
Ilmoita asiaton viesti
Professori blogissaan pohtii samaa:
https://professorinajatuksia.blogspot.com/2026/09/sdpn-valikysymyksen-aihe-on-melkein.html
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä se ulkopolitiikka Lähi-idän osalta on hallituksessa hajalla, on Valtosen, on Häkkäsen ja Tavion linja sekä vielä erikseen Essayahin Israel-linja. Orpo tapansa mukaan puhui taas höpöjään, väittämällä, että Davidin-linkon Suomeen saamiseksi vaati Häkkäsen Israelin käyntiä, onko Israel siis niin epäluotetava kauppakumppani ettei Marinin hallituksen aikana tehty kauppa olekkaan vedenpitävä, enpä usko, itseriittoinen Häkkänen vain halusi nostaa omaa profiliaan. Ja mitä Korkman totesikaan hallituksen politiikasta joka ajaa suomalaisia lapsia köyhyteen, niinpä, Orpon hallitus on tietoisesti toistamassa lasten osalta saman virheen jonka kovan hinnan maksoivat 90-luvun laman lapset ja nyt siihen samaan kurjuuteen ajaa hallitus tämän päivän lapset. Korkmania on aina mielyttävä kuunella, poikkeusellisen laaja-alaisesti asioita katsova ekonomisti.
Ilmoita asiaton viesti
Luulen Orpon melko viksusti kuunnelleen ulkopoliittista näkymätöntä neuvonantajaa, koska käytti näin hyvää argumenttia.
Ilmoita asiaton viesti
Aydemari Granlund, koska maamme ulkopolitiikan tietämys ei ole teidän tietämyksen vahvinta alaa niin jättäkää se viisaampien tehtäväksi ja eläkeläisenä pysykää vain ay – tietämyksessänne.
Ilmoita asiaton viesti
”SDP:n linja ulko- ja talouspolitiikassa hajalla” eli ”ei mitään uutta auringon alla.”
Kuusi SDP:n kansanedustajaa äänesti rajaturvallisuuslain poikkeuslakia eli ns. käännytyslakia vastaan 12.7.2024. He olivat Timo Harakka, Nasima Razmyar, Matias Mäkynen, Elisa Gebhard, Krista Kiuru ja Johan Kvarnström. Muut SDP:n kansanedustajat äänestivät lain puolesta.
Ilmoita asiaton viesti
Israelissa hallitus on kieltämässä arabipuolueiden listat tulevassa vaalissa. Netanyahu tarvitsee positiivisia signaaleja ystäviltään.
Ilmoita asiaton viesti