Verotus kevenee  → verotulot kasvaa

Pääministeri Orpon hallitus antoi eilen eduskunnalle  vuoden 2026  kolmannen lisätalousarvioesityksen. Esityksessä vähennetään vajaat 0,5 mrd  velanottoa.

Velanotto on edelleenkin suurta ja kestämätöntä. Vaatii velkakattosopimuksen toteutusta !

Joutuu kysymään eduskunnan oppositiolta (ml kepu), että mitätkä  verotuksen kentäminen on lisännyt miljardiluokassa verotuloja  (psst…  yhteisöveron keväntäminen ei ole ollut vielä edes voimassa).

VM:n tiedotteesta : 

”Verotuloarviota ehdotetaan korotettavaksi 1058 miljoonalla eurolla. Uusi arvio perustuu syyskuussa julkaistuun valtiovarainministeriön kokonaistaloudelliseen ennusteeseen ja tuoreimpiin kertymätietoihin. Verotuloja ehdotetaan korotettavaksi ansio- ja pääomatuloverossa (316 miljoonaa euroa), yhteisöverossa (221 miljoonaa euroa), perintö- ja lahjaverossa (330 miljoonaa euroa), arvonlisäverossa (294 miljoonaa euroa) sekä apteekkiverossa (6 miljoonaa euroa)”.

***

SJPHKI
Helsinki

Länsidemokraatti. Politiikan ja urheilun laaja-alainen seuraaja koti- ja ulkomailla. Asioiden puolesta toimija. Vuosikymmenien työura viidellä eri vuosikymmenellä maataloustöistä asiantuntija- ja johto- sekä luottamustehtäviin (Eduskunta, ministeriö, keskusvirasto, liikelaitos, osakeyhtiö, poliisihallinto ja työnantajaliittotaso, urheiluseuratoiminta, reservin upseeri) kahdella yliopistotutkinnolla.
Suomen tulee olla mukana läntisten demokratioitten yhteistyöjärjestöissä.

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu