Opposition flöitti tunkee maskin läpi vaalien lähestyessä

Oppositio, sdp eturintamassa on nyt neljättä vuotta vastustanut kaikkea mitä hallitus esittää, moralisoinut ja tuominnut.

Vihervasemmiston ja kepun huutokuoron maski alkaa sulaa kun huhtikuu 2027 kalenterissa lähestyy.

Talkki rapistuu ja halkeilee, lemahtaa jo kuin Ludvig XIV ajan hovin puuterilla ja hajuvesillä vuosia peitelty pesemätön alapää.

Kaikkea liikkuvaa ammutaan, kaikkea vastustetaan kunnes itse joutuu vastuuseen päätöksenteosta. Silloin ääni muuttuu kellossa.

On onnetonta mihin tilaan poliittinen kulttuuri on vajonnut. Yhteistyöstä opposition ja hallituksen kesken ei juuri enää voida puhua, jos julkisuuden perusteella asiaa arvioi.

Kokoomusta on kuukausitolkulla heitelty mädillä kananmunilla kun puolue kuulemma runnoo ja laiminlyö avoimuuden päätöksenteossa.

Nyt kokoomus ehdottaa avoimuusrekisterilakia laajennettavaksi koskemaan myös kuntien ja hyvinvointialueiden päättäjiä ja keskeisiä virkamiehiä. Näin voitaisiin parantaa päätöksenteon avoimuutta ja tehdä näkyvämmäksi päätöksentekoon liittyvää epävirallista vaikuttamistoimintaa myös kunta- ja aluetasoilla.

https://www.verkkouutiset.fi/a/kokoomusedustaja-lobbaaminen-pitaa-tehda-nakyvaksi-myos-kunnissa/#ed64d583

Saas nähdä miten maakunnissa ”omassa porukassa” päätöksiä tekemään tottuneet kepun edustajat ehdotukseen suhtautuvat.  Ollaanko ihan oikeasti valmiita avaamaan valmisteluprosessin saloja vai onko pöyristyminen Garden Helsinki -hankkeen osalta ollut vain kaksinaismoralismia.

Lauantaina 5.9. Yrittäjän päivällä kokoomuksen Pauli Aalto-setälä esitti huolensa sen johdosta että vasemmiston veroehdotukset turmelisivat hyvässä alussa olevan talouskasvun.

https://www.sttinfo.fi/tiedote/72295946/kokoomuksen-kansanedustaja-pauli-aalto-setala-sdp-nakee-yrittajassa-veronmaksajan-kokoomus-tyopaikkojen-tekijan?publisherId=69819274&lang=fi

Keskustan Kaikkonen on puolestaan ehdottamassa lisää maataloustukia.

https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000012254282.html?utm

Sdp:n Joona Räsänen syyttää kokoomusta yritystukien leikkaamatta jättämisestä. Tämäkin lienee aihe jossa rikka veljen silmässä on helppo bongata mutta malka omassa öögassa jää havaitsematta.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000012254193.html

Harri Erämetsä
Espoo

Valtiot. tri (HY /Aalto-yliopisto)
Data /
Viestintä/
Markkinointi

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu