Puheenvuoro-blogit
Oma kansa ensin ajattelu on nyt nostettava pintaan
Oli Tytti Tuppurainen sitten mitä mieltä tahansa.
Hallitus, valtionvarainministeriö ja virkamiehet ovat esittäneet erilaisia säästölistoja, joissa kaikissa rokotetaan kansalaisen lompakkoa tavalla tai toisella.
Missä viipyvät ne leikkauslistat, joissa arvioidaan Suomen ulkomaille maksamia maksuja ja niiden tarpeellisuutta?
Ihan ensimmäisenä tulisi pohtia, mistä on Suomessa jouduttu tinkimään Ukrainaan luovutettujen varusteiden ja varojen osalta? Ukrainan osalta puhutaan jo miljardeista. Se on toki järkevää, että on annettu pois romutettavaa tavaraa, mutta käsitykseni mukaan sinne on annettu myös paljon kuranttia varustusta, joka puolustusvoimien on korvattava uusilla hankinnoilla, jotka tehdään tietysti ulkomaisella velalla.
Edelleen kehitysapua maksetaan satoja miljoonia. Nopella googlaamisella peli jatkuu v. 2027 seuraavasti:
- Varsinainen kehitysyhteistyö: 483,3 miljoonaa euroa
- Tuki Ukrainalle: 56,7 miljoonaa euroa (häviää pahimmillaan korruptioon ja muuhun rikolliseen toimintaan)
- Kehitysyhteistyön yhteistoimintahankkeet: 35,6 miljoonaa euroa
- Finnfundin pääoman korottaminen: 5,0 miljoonaa euroa
Kehitysapu tulisi lakkauttaa välittömästi kaikkine sivukuluineen, koska kyse on merkittävästä summasta, joka tulisi suunnata kotimaan hankkeisiin ja siten vähentää ulkomaisen lainan ottamisen tarvetta. Suomi on muuttumassa hiljalleen itse kehitysmaaksi, joten muutoksen torjumiseksi kaikki panokset on nyt laitettava oma kansa ensin ajatteluun.
Hallitus on sitouttanut Suomen valtion osallistumaan maksuihin, jotka nousevat pian ylitsepääsemättömiksi. Esimerkiksi NATO:n jäsenyys on kuluerä, jota aikaisemmin ei ollut ja josta kukaan ei varmuudella tiedä, mitä alati kasvavia kuluja se tulee edellyttämään. (Suorat Nato-jäsenmaksut: Ulkoministeriön hallinnonalalta ehdotetaan noin 11 miljoonaa euroa Suomen maksuosuuksiin Natolle vuodelle 2027)
Kokonaispuolustusbudjetti: Puolustusministeriön hallinnonalan kokonaisbudjetiksi vuodelle 2027 ehdotetaan 7,0 miljardia euroa. Tämä budjetti pitää sisällään Suomen oman puolustuskyvyn vahvistamisen, joka on kiinteä osa Naton yhteistä puolustusta. Mitä muuta se pitää sisällään. Suomihan mm. tuhlasi satoja miljoonia salaiseen sotaan Afganistanissa.
Palatakseni Ukrainaan, niin Suomen valtion vuoden 2027 talousarvioesityksessä ja hallituksen pidemmän aikavälin suunnitelmissa Ukrainan materiaalituen korvauksiin ja suoraan tukeen on varattu merkittäviä määrärahoja, joilla varmistetaan sekä Ukrainan auttaminen että Suomen oman puolustuskyvyn korvaaminen.
Koska kyseessä on sota, joka ei ole meidän sotamme, suora tuki on lakkautettava ja siirrettävä vähävaraisten ja heikommassa asemassa olevien suomalaisten tukemiseen. Jos ei muuta keksitä niin vaikka päihdeongelmien hoitamiseen. Suhteessa väkilukuun erilaisten päihteiden- ja lääkkeiden väärinkäyttö on Euroopan kärkeä.
EU:n jäsenmaksuun on kiireisesti neuvoteltava merkittävä alennus, joka on perusteltavissa Suomen valtion heikolla maksuvalmiudella.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Ehdottomasti olisi nostettava…
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä isänmaallisen ajattelun tunnistaa. ”Minne saamme maksaa” – suomalaisuus on haitallista.
Ilmoita asiaton viesti
Viherkommunismin vastaisella sivustolla on oiva kirjoitus suomalaisesta hölmöydestä.
Linkkaamisesta tulee kirjoituskieltoa ja tästäkin ilmaisusta vähintään varoitus.
Ilmoita asiaton viesti
”Oma kansa ensin ajattelu on nyt nostettava pintaan”
Kyllä, samalla muistaen, että hyvien ulkosuhteiden ylläpito, kansainvälinen yhteistyö ja Ukrainan tukeminen ovat Suomen oman kansan edun mukaista toimintaa.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä, mutta Suomen eduksi ei maailmalla käytäviin sotiin osallistuminen taivu.
Toki virkakyösteille sekä helppoheikeille on eduksi jos Suomi jakelee kansallisvarallisuuttamme erilaisiin ”hankkeisiin”. Mitä enemmän pelipaikkoja, sitä enemmän välistävetoja.
Ilmoita asiaton viesti
Johan oli vastenmielinen kirjoitus. Vai ei ole Ukraina sota meidän sotamme.
Entäpä Putinin Venäjän seuraava sota?
Ilmoita asiaton viesti
Muuten asiaakin mutta Ukrainan kohdalla olen täysin eri mieltä. Tämän maan etujen mukaista on pyrkiä estämään ryssän ryöstöretket.
Ilmoita asiaton viesti
Tätä ääinationalistista AfD-persupropagandaa näyttää olevan nämä palstat puolillaan.
Ilmoita asiaton viesti
Tuttua Kososta ja Puheenvuoron muut venäjämieliset komppaavat 😄
Ilmoita asiaton viesti
Ottamatta kantaa muuhun, niin en saa tuosta EU:lle annetusta rahasta kymmeniä miljardeja millään. Toki se kuulostaa komeammalta, kuin esim. yhdeksän miljardia, joka sekin tietysti on paljon.
Ilmoita asiaton viesti
Kirjoitus oli kuin suora kopio venäläisen hybridivaikuttamisen käsikirjasta.
Ilmoita asiaton viesti
Se vielä, että omat rahamme, mitä EU:lta saamme takaisin, pitää käyttää, miten EU määrää. Ei järjen hiventäkään. Etelän maat eivät takuulla kysy, mihin ilmaiset rahansa panevat.
Ilmoita asiaton viesti
Kosonen voisi vetäytyä takaisin perunakellariinsa, niin hänestä olisi vähemmän hyötyä Putinille ja haittaa suomalaisille.
Ilmoita asiaton viesti
Samaan aikaan kannattaa pohtia, mistä joudumme luopumaan, jos Ukraina joutuu antautumaan hyökkääjälle.
Ilmoita asiaton viesti
Halvasta viljasta ja autojen sähköjohtosarjoista?
Ilmoita asiaton viesti