Puheenvuoro-blogit
Venäjä lähettää vain ”rauhandrooneja” Suomen alueelle.
On se hienoa että idästä tulee Suomea kohti vain rauhandrooneja, mitä nyt sattuu olemaan ihan tiedusteludrooni, mutta eihän siitä saa puhua. Puolustusministeri Häkkänenkin totesi näiden olleen jotain muita kuin Venäjän armeijan drooneja, niin, pakkohan se on uskoa kun Kremlistä FSB näin sanoo. Mutta eikö voitaisi alkaa kutsumaan näitä rauhandrooneiksi, samoin mahdolliset rajan ylittävät venäläiset sotilaat olisi rauhansotilaita kuten kalusto joka niitä seuraa, he tuo vain rauhaa ja haluaa vapauttaa suomalaiset, kävisikö se, vieläkö puolustusministeri Häkkänen uskoo mitä Kremlistä tiedottava FSB sanoo. Davai, harasoo kun piarasoo, pakkohan se näin on olla kun toverit sen kertoo.
IL tietäää kertoa:
”– Onko se ollut valvomassa merialuetta ja harhautunut, vai onko se lentänyt tarkoituksella tänne? Toki on mahdollista, että se on tarkoituksella tullut, tehtävä keskeytynyt ja se on tullut alas.”
” Kosola toteaa, että Venäjällä voitaisiin kyllä olla kiinnostuneita Suomen strategisesti tärkeistä kohteista, kuten vaikkapa lennokin löytöpaikalta vain noin 15 kilometrin päässä sijaitsevasta Porvoon öljynjalostamosta.2
Ja puolustusministeri Häkkäselle syötetään kyllä mainio tarina vahingosta…koska jäivät kiinni?
” Haastattelun jälkeen puolustusministeri Antti Häkkänen kertoi julkisuuteen, että Venäjä on ilmoittanut Suomelle muutama päivä ennen lennokin löytymistä karanneesta siviiliviranomaisten kartoituslennokista. Häkkäsen mukaan Suomi selvittää, pitävätkö annetut tiedot paikkansa.” (IL)
Muistakaa jos törmäätte venäläiseen sotilaaseen Suomen rajojen sisäpuolella niin se on vain rauhan asialla ja se on vain karannut jostain kun se suoritti siviiliviranomaisten tehtävää. Avot! Mir!
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
IL:
”Asiantuntija pitää varsin selvänä, että Porvoon edustalta löytynyt venäläislennokki on tarkoitettu sotilaalliseen tiedustelukäyttöön.”
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4c53be3f-6d2d-4911-89b9-3005bad72375
Ilmoita asiaton viesti
Jos Suomesta ei olla tilattu droonia siviilitehtävään, niin sotilaallinen tarkoitus sillä on ollut aivan ilmeisesti.
Ilmoita asiaton viesti
Ei eskaloida kun eskaloidutaan vai mitenkä se meni. Pää pensaaseen ja persiljaa korviin.
Ilmoita asiaton viesti
Niinhän ne olivat rauhan aseita neukkulassakin.
Ilmoita asiaton viesti
Mir! Kuten toverit sanoo. Rauhaa sieltä vain tule, milloin ne ne tulee vapauttamaan? Voi olla parit esteet kylläkin näille edessä…
Ilmoita asiaton viesti
On selvä, että Venäjä käyttää kaikkia keinoja Euroopan sisäisen turvallisuuden horjuttamiseen.
Myös Suomen.
Suomessa sisäpoliittinen tilanne on vakaa.
Hallituspeli on normaalia ennen tulevia Eduskuntavaaleja.
Tärkeintä on nyt, että itään päin ei anneta signaaleja yhteiskuntamme epävakaudesta.
Ei täällä enää tarvita uusia ’Veteraanin iltasoitto -lauluja”.
Olemme jo yli kahdeksankymmentävuotta sitten päässeet pinnalle, jolta ei ole syytä pudota.
Ilmoita asiaton viesti
Oisko se ollut veteraanin iltahuuto kuitenkin.
Ilmoita asiaton viesti
Jos tämäkin tapaus katsotaan vain ”vahingoksi” tulee näitä tapauksia lisää ja ennakkopäätös kun on olemassa ei tulla mitenkään toimimaan.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjän viranomaisten ilmoitus saattaa tässä tapauksessa olla totuudenmukainen. Se osoittaa, ettei Venäjän agenda mene täydellisesti läpi koko hallintokoneiston.
Tämä siis yhtenä mahdollisuutena kuitenkin.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjä kusettaa, Venäjällä taitaa olla takataskussa vaarallinen, tappava ja hyvän näkökyvyn omaava droonisukupolvi.
Ilmoita asiaton viesti
Maallikon veikkailua: Venäjä testasi, miten Suomi suhtautuu, kun ensin ilmoitetaan kartoituslennokin karanneen ja sitten lähetetään tiedustelulennokki Suomen ilmatilaan.
Ilmoita asiaton viesti
Mahdollisuus tuokin.
Ilmoita asiaton viesti
Tökkii, tökkii pistimellä, etsii pehmeää kohtaa.
Näitä tapauksia tulee lisää jos ei nyt laiteta kova kovaa vasten.
Ilmoita asiaton viesti
Kuvauslennokki? No, miten näihin nyt sitten pitäisi puuttua (ei suhtautua), kun aiemmin tuli räjähdelastissa olevia drooneja?
Ilmoita asiaton viesti
Meidän pitää vastavuoroisesti lähettää Venäjälle ”Kuvauslennokkeja”.
Se että Ukraina menettää muutaman taisteludroonin kun sen kohteena on mm Koivisto yms alue itämerellä ja venäläiset aiheuttaa sen lentoradan poikkeavuuden on ihan eri asia kuin se että Venäjä pistää Suomeen ilma-aluksiaan, se oli TIEDUSTELUDROONI.
Ja tottakai kun tunnut olevan idän toverin puolella niin sano vaikka davai, niin tuntuu paremmalta?
Ilmoita asiaton viesti
No, mehän ollaan vaan sen tiedon varassa, joka meille jaetaan. En vieläkään ymmärrä, miksi pidät meikäläistä vassarina, saati sitten jonain muuna. Oletuksienhan pitäisi perustua johonkin konkrettiseen juttuun, muuten ne on vain oletuksia.
Ilmoita asiaton viesti