Iran iskee ydinpommeilla Israeliin

Israelilaisessa satiirisessa musiikkinäytelmässä ”The End of Days” odotetaan Iranin ydinpommi iskua Israeliin.

Lähteestä Haaretz: ””The End of Days” -juonitiivistelmä kuulostaa järjettömältä vitsiltä Israelin elämästä. Iranista lähetetään atomipommi, ja hallitus epätoivoisessa yrityksessään estää katastrofi määrää kaikki noudattamaan sapattia tuodakseen pelastukseksi Messiaan.”

”Näytelmän päähenkilö (Ori Yaniv) kieltäytyy, sillä hän ei halua viettää sapattia, vaikka se olisi maan viimeinen toivo. Välittömästi kansalliseksi petturiksi leimattu Yoel joutuu villiin matkaan, joka eskaloituu zombihyökkäykseksi. Muutama juutalaisen historian sankari liittyy pelastusoperaatioon. Kaikki valmiina hip-hopiin.”

Ori Yaniv kertoo: ”Halusimme todella käsitellä Israelissa elämisen sosiaalista painetta kaikissa merkityksissä: vanhemmuus, armeija, ihmissuhteet, COVID, oikeusjärjestelmän uudistus. On todella vaikeaa mennä tämän maan konsensuksen vastaisesti. Aikoinaan sensuuri olisi sulkenut ohjelmamme, kuten he tekivät Hanoch Levinin kanssa.”

Repliikki näytelmästä: ”Israelin kansalaiset, tässä on pääministerin tiedottaja. Tämä ei ole tavallinen erikoisilmoitus. Tämä on erityinen-erikoisilmoitus. Operaatio ’Wham Bam and We’re Done’ on saavuttanut 492. päivänsä. Olemme saavuttaneet ratkaisevan hetken. Noin 48 tunnin kuluttua ohjukset laukaistaan etelään, pohjoiseen, keskustaan – jopa Petah Tikvaan.”

Repliikki jatkuu: ”Varmaan mietit, missä pääministeri on. Pääministeri hoitaa tilannetta. Lentokoneeltaan, maan ulkopuolelta. Olemme tutkineet kaikki vaihtoehdot hyökkäyksen estämiseksi, ja minulla on ilo ilmoittaa, että olemme löytäneet ratkaisun. Käytämme maailmanlopun asettamme. Kyllä, kyllä, juuri sitä ajattelet. Me kaikki vietämme yhdessä yhden sapatin ja tuomme Messiaan! Se on suojellut juutalaisia ennenkin, enkä aio nyt puhua niistä sapattipäivistä… että ihmiset eivät havainneet…”

Näytelmän keskeinen sanoma on, että massiivinen sapatin vietto riittää puolustukseksi Iranin ydinohjelmaa vastaan.

”Idea kuulostaa järjettömältä, mutta ajatus siitä, että Israelin hallitus voisi ehdottaa sitä strategiaksi, ei kuulosta enää kaukaa haetulta. Ja kun leijona karjui ja kansa nousi kuin leijona, lainatakseni kahden viimeisimmän Iranin sodan nimiä, atomipommi ei enää tunnu kaukaa haetulta.”

Näytelmän tekijä: ”Halusimme kirjoittaa apokalyptisen esityksen Israelista, joka lähestyy loppuaan. Mutta elämme nykyhetkessä, jossa Israel lähestyy loppuaan, kaikkine siihen liittyvine asioineen. Siinä on surua, mutta myös potentiaalia, koska kysyt itseltäsi: Mitä teemme nyt? Se kosketti minua eniten. Emme kirjoittaneet futuristista näytelmää. Olimme kirjoittaneet näytelmän nykyhetkestä. Se on kuin tekisi dokumentin päinvastoin.”

Yaniv kertoo, miksi satiirin pitää rikkoa rajoja: ”Pelaamme vaarallista peliä, koska jos näytelmä ei ole tarpeeksi hauska, siitä tulee saarnaava eikä kukaan välitä siitä, mitä yrität sanoa. Ensiksi esityksen täytyy olla hauska, villi ja äärimmäinen.”

Traileri esityksestä ”The End of Days”

 

Jeesus kertoi, että juutalaiset saavat messiaansa, voidellun, ei Jumalan voideltua:

”Minä olen tullut Isäni nimessä, ja te ette ota minua vastaan, jos toinen tulee omassa nimessään, niin hänet te otatte vastaan.”

 

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu