Puheenvuoro-blogit
Suomen maaperälle on hyökätty !
Ystäviä vai vihollisia ? Kuka tai mitkä tahot haluavat ottaa Suomen maaperän haltuunsa. Ensin maaperän ja metsät. Sitten vedet ja sähköt.
Ja meidän hallitus siunaa tunkeutujat, koska ”meidän hyvä hallitusohjelma” epäonnistui kaikessa.
HS Muhoksella | Kunnan rakennustarkastaja sanoo, että häntä ”painostettiin joka puolelta”
https://www.hs.fi/suomi/art-2000012333022.html
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Höpöjuttu. Korkeintaan jotakin sääntöä on rikottu. Se on ihmispäälle tyypillinen ilmiö.
Ilmoita asiaton viesti
Jaa, että mikä höpö ?
Suomen perävaunussa jopa resiinalla vedettävä lainsäädäntö, jota kuka tahansa ulkomainen lakibulvaani höynäyttää.
Taitaa Suomi olla Trumpin ja Putin diili.
Ilmoita asiaton viesti
Pikemminkin Eurooppa on se, joka seisoo huuli pyöreänä ja ihmettelee.
Ilmoita asiaton viesti
Ensin mitäitöit Suomen säännösten päälle kusemista. Sitten syytät ”Eurooppaa”.
Kuinka törkeä epäisänmaallinen propagsndisti oikein haluat olla. Eikö sinuulla ole mitään rajaa?
Ilmoita asiaton viesti
Kammottavaa kielenkäyttöä. Toivottavasti ne säännökset ovat siistimmät.
Ilmoita asiaton viesti
Laki sallii hyökkäyksen:
Yksittäinen rakennustarkastaja pommituksen kohteena:
”Google haki maaliskuun lopussa Muhoksen kunnalta maisematyölupaa, jossa se pyysi luvan aloittaa laajat maa- ja pohjarakennustyöt Pyhänsivun alueella, jonne datakeskuksen on tarkoitus nousta.
Hakemuksen käsitteli Airaksinen. Hän pyysi asiaan näkemystä myös LVV:ltä. Sieltä vastattiin, ettei lupaa voi myöntää, koska ympäristövaikutusten arviointi eli yva-menettely on kesken. Arvioinnin on tarkoitus ehkäistä haittoja ympäristölle.
Airaksinen sanoo keskustelleensa Googlen ja hankkeen pääsuunnittelijan kanssa maisematyöluvasta monta kuukautta. Airaksinen ei suostunut antamaan maisematyölupaa.
”Sitten ne hoksasivat sen 109-pykälän.”
Googlen ja hankkeen pääsuunnittelijan lakimiehet ilmoittivat, että alueella aloitetaan valmistelevat työt rakentamislain pykälän 109 perusteella. Pykälässä luetellaan töitä, joita saa tehdä ennen varsinaisen työn aloittamista maisematyölupaa noudattaen. Esimerkiksi puiden kaataminen mainitaan pykälässä.
Googlen olisi pitänyt noudattaa yva-lakia, eli tehdä hakkuut ja aloittaa maansiirtotyöt vasta, kun ympäristövaikutukset on arvioitu.
Airaksinen sanoo, ettei tiennyt, miten asian lain mukaan pitäisi mennä. Yhtiöiden lakimiehiä tuntui tulevan ”joka suunnasta”. Hän sanoo tulleensa lopulta siihen tulokseen, ettei voi asettua poikkiteloin.
”Painostusta tuli joka puolelta”, Airaksinen sanoo.
Toukokuussa Airaksinen laittoi Googlen edustajalle viestin, että valmistelevat toimenpiteet ovat mahdollisia pykälän 109 mukaisesti.
”Rakentamislaissa on se pykälä, mutta kun yva on kesken… Oisko ne saanu mennä sinne ilmotusmenettelyllä, kun yva on kesken? Sitä mietin varmaan puoli vuotta”, hän sanoo. ”
Ilmoita asiaton viesti
Myötähäpeää nostattava artikkeli päättäjiemme taannoisesta kritiikittömästä suhtautumisesta Googlen datakeskukseen:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/32f39e0e-8584-4c3a-89d5-f2c5caca6b13
Ilmoita asiaton viesti
Laki on niin kuin se kirjoitetaan.
Rakentamislaki
109 § (19.12.2024/897)
Ennen rakennustyön aloittamista sallitut toimet
Sallittuja toimenpiteitä ennen rakennustyön aloittamista ovat kaivaminen, louhiminen, puiden kaataminen ja muu näihin verrattava rakentamista valmisteleva toimenpide noudattaen, mitä maisematyöluvasta säädetään. Rakentamishankkeeseen ryhtyvän on ilmoitettava rakennusvalvontaviranomaiselle tällaisesta rakentamista valmistelevasta toimenpiteestä ennen sen aloittamista.
Rakennuksen perustuksen paalutustyö saadaan tehdä ennen rakennustyön aloittamista rakennusvalvontaviranomaiselle toimitetun paalutussuunnitelman mukaisesti. Rakentamishankkeeseen ryhtyvän on ilmoitettava rakennusvalvontaviranomaiselle paalutustyöstä ennen sen aloittamista. Ennen rakennustyön aloittamista tehtävässä paalutustyössä on oltava rakennusvalvontaviranomaisen hyväksymä vastaava työnjohtaja tai erityisalan työnjohtaja.
Ilmoita asiaton viesti
YVA- arviointi on näissä luontokohteissa tehtävä ennen mitään rakentamiseen viittaavaankaan.
Eri asia on jo kaavoitetut hyväksytyt alueet.
Ilmoita asiaton viesti
Seija Vaherkumpu kyseli Orpolta tarkennusta datakeskusboomista.
Vastaus yksinkertaisen päämiehen tekoälysuusta; valtava säästö julkistaloudelle, työtä työtä, vaikka maat ja mannut menisivät ja datat perässä.
Ilmoita asiaton viesti
Datakeskuksissa huomioitavaa on se, millä tavoin luontoa poistuu jatkuva-aikaisesti, esim moottoriteihin verrattavalla tavalla, kokonainen infravaikutus kun huomioidaan.
Kyse jatkuva-aikaisesti vaikuttavasta hävikistä. Näissä yleistä on, että vaikutusta ei oteta kuin mitä sen vaikutus on.
En puhu nyt vain taloudesta, joka sekin voi olla ajastaan samaa sukulaisuuden kautta. Poikkeaisikohan siitä, mihin näissä on päädytty, vaikka analyysit jää varmasti tekemättä, ts todellisuusperusteisen arvioinnin mahdollisuus.
Ilmoita asiaton viesti
Mä olisin kyllä nyt hieman huolissani tuosta googlen toimista. Kuka ja ketkä ovat painostaneet paikallista rakennustarkastajaa? Tämähän lienee selvä asia, yva ei koske enää ketään muutakaan missään eikä milloinkaan. Aina jokainen voi vedota tuohon, ei koskenut googlea, siis ei koske meitäkään. Oma veikkaus painostuksesta viittaisi tuonne Suomen eteläiseen pääkaupunkiseudun keskustan suunnalle. Vaan hyvä asia tässä on, nyt voi maanviljelijät huoletta kaataa muutaman puun uudisrakennusten alta.
Ilmoita asiaton viesti
YVA- lailla Google on pyyhkinyt pöytää lailla tai lain kohta on kelvoton:
YVA – Hankkeiden ympäristövaikutusten arviointimenettely https://share.google/Muykwi5u745y5sVF9
Ilmoita asiaton viesti