Puheenvuoro-blogit
Ruotsissa kohta vaalit – polttoaineet kallistuvat
Suomen puolella asuvien rajaseutulaisten autoilijoiden ilonpäivät Ruotsin halvemman polttoaineen suhteen alkavat olla luetut. Vaalit ovat kolmastoista päivä tätä kuuta, ja polttoaineiden osittainen veronkevennys poistuu jo kuun lopussa. Joulukuun alusta kevennys poistuu kokonaan ja erot Suomen hintoihin tasoittuvat.
Ruotsissa E95 bensiinilitra maksaa tänä päivänä noin 16,80 kr/l eli noin 1,51€, niin joulukuun alusta hinta on vastaavasti 23,34kr/l eli noin 2,10€ tämän päivän kurssilla laskettuna. Hinta tulee tuolloin olemaan todennäköisesti melko lähellä Suomen hintoja.
Veronalennus on kokonaisuutena 4,03 kr litralta bensiinin osalta, dieselin alennus on 3,40 kr/l. Polttoaineiden hintoihin vaikuttavat monet tekijät, joten verovähennysten poiston jälkeisen ajan arviot hinnoista ovat lähinnä suuntaa-antavia.
Ei tarvitse olla kummoinen ennustaja, jos sanoo että Ruotsin hinnankorotusten jälkeen tuskin sikäläisten asemien tankeilta loppuu ajoittain myytävä kuten ainakin täällä Pellossa kerrotaan muutaman kerran käyneen. Suomen bensa-asemillakin näkee sitten taas tankkaajia enemmän kuin muutaman harvan iloisen ja hallitukselle uskollisen veronmaksajan.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Kommentit (0)