Puheenvuoro-blogit
Kreml ja Trump haluavat että Ukrainan presidentti vaihdetaan, ei edes vitsi.
Näin Trump sanoi lehdistölle. Laitan kommenttikenttään linkin jossa on enemmän tästä haastattelusta. Mutta tässä näin lyhyesti kun Trump on nyt täysin Kremlin kopiokone. Tämäkin on nyt nähty.
-Toimittaja: ”Ukrainalaiset kärsivät hyökkäyksistä.”
-Trump: ”Ehdotan, että he hankkivat uuden johtajan, joka osaa tehdä diilin. On Ukrainian aika saada uusi presidentti.”
Kyiv Post tietää kertoa, siitä myös linkki kommettiosiossa videoineen.
”Donald Trump syytti presidentti Zelenskyä globaalien markkinoiden vahingoittamisesta hyökkäämällä Venäjän jalostamoihin. ”Hän haluaa aiheuttaa ongelmia maailmalle, meidän viljelijöillemme dieselin kanssa”, Trump sanoi vaatimalla Ukrainan lopettavan drooni-iskut Venäjän polttoainelaitoksiin.”
Ja pohjaa vielä tälle…Trumpin hallinto on uhannut katkaista elintärkeän tiedustelutiedon jakamisen Ukrainan kanssa, ellei Zelenskyi lopeta Venäjän öljynjalostamoiden iskemistä, kertoo Financial Times. Varoitus annettiin melkein kahdeksan tunnin neuvottelujen aikana Ukrainan viranomaisten ja Trumpin lähettiläiden Steve Witkoffin ja Jared Kushnerin välillä Miamissa perjantaina.
Ja sitten ihmetellään miksi Ukraina ei nyt antaudu ja Trump saisi siitä itselleen yhden ”rauhan” lisää.
Että semmoista.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Kas tuossa:
Reporter: Ukrainians are suffering from the attacks.
”Trump: I suggest they get a new leader who can make a deal. It’s time for Ukraine to get a new president.”
https://x.com/Acyn/status/2108963011235041629?s=20
”Donald Trump accused President Zelensky of harming global markets by striking Russian refineries.
”He wants to make problems for the world, for our farmers with diesel,” Trump said, demanding Ukraine halt drone strikes on Russian fuel facilities.”
https://x.com/KyivPost/status/2108968166525469046?s=20
Ilmoita asiaton viesti
Suomessa aikoinaan käydessään sanoi luottavansa enemmän Putinin sanaan, kuin USA:n tiedustelupalveluun.
– Ja nyt valitsi Ukrainaan hyökänneen Putinin hyökkäystavoitteiden tukemisen-eli Zelenskin ja liittolaisten ihmetykseksi ja järkytykseksi käänsi oman takkinsa ja samalla USA:n
Mahdolliset Ukraina-Venäjä-USA-kolmikantaneuvottelut tais vaihtua kahden, uuden maailmanjärjestyksen arkkitehdin ja ”sotakaverin” tulevaksi, yksipuoliseksi sanelupäätökseksi…?!
Ilmoita asiaton viesti
Lyhyesti: Trump petti Läntisen maailman, tätä tosiasiaa edes Markku Ruotsila ei kykene muuksi muuttamaan.
Ilmoita asiaton viesti
-Trump: ”Ehdotan, että he hankkivat uuden johtajan, joka osaa tehdä diilin
————————————————-
Trumpin ”diili” tarkoittaa sitä, että Ukrainan on suostuttava Venäjän sanelemiin ehtoihin.
Ilmoita asiaton viesti
Toiston poisto.
Ilmoita asiaton viesti