Sota Euroopassa on tosiasia

On todella pehmoajattelua EU:n jäsenvaltiolta, että Venäjän hybridisodankäynti on jotain muuta kuin sotaa.

Euroopan Unionin alueelle tehdyt attentaatit ovat Venäjän alulle laittamia vaikka tekijät olisivatkin netin kautta palkattuja idiootteja.

Eurooppa ja NATO on sodassa tahtoi päättäjät pitää mahdollisimmat matalaa linjaa pelossa olla eskalisoimatta asioita.

VELLIPERSEITÄ KAIKKI TYYNNI!!!!

Tietenkin asiassa vaikuttaa, että EU:n jäsenvaltiot ovat laiminlyöneet varautumisen Venäjän agressioon vaikka kaikki merkit alkoi näkyä jo Putin puheessa Munchenissä 2007.  Jo sitä ennen kaikilla oli tiedossa Putinin KGB -tausta ja että hän oli ja on Neuvostoliiton ja sen historian kasvatti, kuten ovat kaikki Kremlissä valtaa pitävät.

Mikään siis ei muutu vaikka Putinista aika jättää. Se tarvitsee useamman sukupolven maahanmuuttoa demokraattisista valtioista ennen kuin jotain hyvää tapahtuu. Ja se on ajanmerkkien mukaan mahdotonta.

Venäjän hallitsijat eivät tulevaisuudessa muutu mihinkään. Ja Putin jää historiaan tuhoamalla sen orastaneen demokratian ja hyvinvoinnin. Sääli tavallisia Venäjän alueella asuvia monia eri kansalaisuuksia. Ei kaikki Venäjän kansalaiset ole slaaveja. Suurin osa on ihan muita.

Jorma Lepistö
Keskusta Padasjoki

Pitkän linjan politiikan seuraaja

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu