Auringon säteilyenergian jakautuminen maapallolla ja ECS vertailua

Alla olevassa periaatekuvassa_1 on esitetty maapallolle tuleva energia (= auringon lyhytaaltoinen säteily) ja sen jakautuminen tropiikista navoille, sekä energian poistuminen avaruuteen pitkäaaltoisena infrapunasäteilynä.

 

Kuva_1. Maapallon energiabudjetti. Saapuvan ja poistuvan energian leikkauspisteet ovat n. Gibraltarin (N) ja Etelä Australian (S) kohdalla.

 

Lähteestä Publications – CERES löytyy mielenkiintoinen julkaisu; Eschenbach, W., 2026: Computational implementation and empirical validation of a Constructal climate model. BioSystems, 263, 105740. doi: 10.1016/j.biosystems.2026.105740

 

Poimintoja ko. julkaista:

Kuva_2. Kahden eri menetelmän vertailua energian siirrolle (”q”) tropiikista navoille. CERES data 24 vuodelta.

 

Kuva_3. CERES datasta laskettu estimaatti ilmastoherkkyydelle.  ECS = 1,10 C; (My Estimate = Willis Eschenbach).

 

ECS mallinnusvertailua:

 

Kuva_4. ILMU-mallinnustieteen ECS arvo poikkeaa ”hieman” kuvassa_3 olevasta arvosta. Vuonna 1750 CO2 taso oli n. 280 ppm, joten 2 x CO2 = 560 ppm. 23sensitivity.pdf 

Wikipediasta:
”Ilmastoherkkyys kuvaa sitä, kuinka paljon ilmaston lämpötila nousee, kun ilmakehän hiilidioksidipitoisuus kaksinkertaistuu.[1] Hallitustenvälinen ilmastopaneeli IPCC arvioi neljännessä arviointiraportissaan maapallon ilmastoherkkyydeksi 2–4,5 °C, todennäköisimmin 3 °C. Lämpötilanousun jäämistä alle 1,5 °C:n pidetään erittäin epätodennäköisenä. Mahdollisuutta, että ilmastoherkkyys olisi yli 4,5 °C, ei voida sulkea pois, vaikka se ei sovi kovin hyvin yhteen havaintojen kanssa.[2] Arvio on noussut jonkin verran vuonna 2001 julkistetusta, joka oli 1,5–4,5 °C.”

4,5 asteen-profeetta löytyy mm.: Maailmankuulu ilmastotutkija Ylelle: Ilmastonmuutos ei pysähdy siihen, mitä on luultu, vaan tulossa on paljon pahempaa | Tiede | Yle

 

Minun mietteeni paljon pahemmasta: riittääkö sähkö ensi talvena?

Lasse Hernesniemi

Entinen CO2-uskovainen, joka asioita selvitettyään muuttui epäileväiseksi.

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu