Puheenvuoro-blogit
Väärin meni KHO:lta Eagle S -”tuhotyö”-asiassa…

Käräjäoikeuden päätös, että sillä ei ole toimivaltaa käsitellä Eagle S -kaapelirikkoa ”tuhotyönä”, EI TODELLAKAAN ”ANNA ULKOMAISILLE JURIDISILLE TAI LUONNOSILLE HENKILÖILLE OIKEUTTA TEHDÄ TUHOTÖITÄ SUOMEN MAANTIETEELLISELLÄ ALUEELLA”, joka rajautuu aluevesirajoihin!
SUOMALAISTEN FIRMOJEN KANSAINVÄLISILLE VESILLE LEVITTELEMÄT KAAPELIT, PUTKET JNE. EIVÄT LAAJENNA SUOMEN ALUEVESIRAJOJA!
Suomelle myönnetyllä TALOUSVYÖHYKKEELLÄ noudatetaan Suomen BISNESlakia. Alueiden ylimmän valtiovallan haltijalla YK:lla ei ole omaa bisneslakia, joten tällainen talousvyöhykemalli on käytännön järjestely.
Suomella on oikeus tutkia tapausta korkeintaan taloudellisena vahingontuottamuksena, josta voidaan tuomita korvauksia, kaupan peruutuksia jne taloudellisia seuraamuksia.
Sen tutkiminen terrorismina olisi YK:n asia.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5f8ba405-ad48-4854-8ed6-ad2fc25606f3
” Eagle S -tutkinnassa järisyttävä käänne
Hovioikeus näkee, että käräjäoikeus on toimivaltainen ratkaisemaan asian.
Helsingin hovioikeus on päättänyt palauttaa Eagle S -jutun takaisin käräjäoikeuden ratkaistavaksi.
Toisin kuin käräjäoikeus, hovioikeus katsoo, että Suomen oikeusviranomaisilla on toimivalta tutkia aluksen miehistöä vastaan nostettu syyte törkeästä tuhotyöstä ja törkeästä tietoliikenteen häirinnästä.
Cookinsaarten lipun alla seilaava öljytankkeri Eagle S aiheutti tuhoa Suomenlahdella joulupäivänä 2024. Aluksen ankkuri laahasi merenpohjaa noin 90 kilometriä ja vahingoitti merenalaisia kaapeleita kansainvälisellä merialueella. Tuhon kylväminen päättyi vasta, kun Suomen viranomaiset ottivat aluksen hallintaan näyttävässä operaatiossa.
Rikos tapahtui Suomen talousvyöhykkeellä mutta sen aluevesien ulkopuolella. Syyttäjän mukaan teot ovat tapahtuneet Suomessa, koska tekojen seuraukset tuntuivat siellä. Hovioikeus on asiasta samaa mieltä.
Hovioikeus katsoo, ettei tapahtumissa ole kyse YK:n merioikeusyleissopimuksessa tarkoitetusta merenkulkuonnettomuudesta. Tästä syystä yleissopimus ei rajoita Suomen valtion rikosoikeudellista lainkäyttövaltaa.
Tästä on kyse
Helsingin käräjäoikeus katsoi aiemmin, ettei se ollut toimivaltainen ratkaisemaan asiaa. Syyttäjä piti päätöstä vaarallisena Suomen kansalliselle turvallisuudelle.
Syyttäjän hovioikeudelle toimittamassa valituksessa kerrotaan, että vain leuto talvisää ja Fingridin hätätoimet pelastivat suomalaiset kiertäviltä sähkökatkoilta. Käytännössä käräjäoikeuden päätös myös antoi ulkomaalaisille aluksille koskemattomuuden tuhota Suomen sähkö- ja tietoliikennekaapeleita – tai jopa ydinvoimaloita ja satamia – ilman rangaistuksen uhkaa.
– Suomen rikosoikeudellisen tuomiovallan puuttuessa jäisi tällaiseen menettelyyn puuttuminen todennäköisesti vain lippuvaltion mahdollisen hyväntahtoisuuden varaan, sanotaan syyttäjän valituksessa. ”
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
KHO: Korkein hallinto-oikeus
HO: hovioikeus
HelHO: Helsingin hovioikeus
Hyvä päätös HelHolta. Maallikkona sitä aina ihmettelee, miksi KäO:n päätökset muuttuvat korkeammissa asteissa. Rapauttaa vähän luottamusta oikeuden toimintaan.
Ilmoita asiaton viesti