Puheenvuoro-blogit
SDP:n linjan puute ja eripura uhkaa jarruttaa jo parlamentaarista sote-työtä?
SDP:n sisäinen erimielisyys ja linjan puute sosiaali- ja terveydenhuollon rahoituksesta uhkaa jarruttaa syksyllä jatkuvaa parlamentaarista sote-työtämme. Valtioneuvosto asetti keväällä parlamentaarisen työryhmän pohtimaan hyvinvointialueiden tulevaisuutta.
SDP:n kansanedustaja Aki Lindén ehdotti keskiviikkona Helsingin Sanomien haastattelussa jopa miljardin euron säästöjä sosiaali- ja terveydenhuollosta muun muassa leikkaamalla hyvinvointialueindeksiä. Avaus yllätti myös SDP:n sote-valiokuntaryhmän jäsenet, jotka kokoontuivat asian tiimoilta ylimääräiseen kriisikokoukseen torstaina. On selvää, että SDP:llä ei ole yhtenäisiä sote-linjoja.
Ei ole ihme, ettei SDP:n säästölistaa ole vieläkään saatu julki. Aki Lindén esittää miljardin sote-säästöä, samaan aikaan toiset puolueessa vastustavat kaikkia leikkauksia eikä osa edes ole kuullut asiasta. Jo elokuussa oli jo koolla SDP:n hätäkokous. Edessä näyttää olevan taas värikäs sote-syksy.
Helppoja ei hyvinvointialueiden tilanteet eikä tarvittavat toimet ole. Sote-keskustelussa tarvitaan riitelyn sijaan ratkaisuja. Suomalaisten on saatava tarvitsemansa sosiaali- ja terveyspalvelu ja sote-henkilöstölle on turvattava työrauha.
Kokoomuksen johdolla on koottu parlamentaarinen työryhmä etsimään kestäviä ratkaisuja hyvinvointialueiden rahoitukseen ensi vuosikymmenelle. Minulla on ilo edustaa kokoomusta työryhmässä yhdessä Mia Laihon ja työryhmän puheenjohtajan Anna-Kaisa Ikosen kanssa. Työryhmän jäsenenä toimii myös SDP:n Aki Lindén.
Toivon, että demareiden sisäinen kiistely ei vaikuta negatiivisesti kaikkien eduskuntaryhmien yhteiseen työhön, Parlamentaarisen työryhmän asialistan kärjessä on juuri hyvinvointialueiden rahoitus.
On toivottavaa, että demareilta löytyy yhteinen linja jo seuraavaan kokoukseen mennessä. Olemme koonneet joukot yhteen, jotta voimme yhdessä turvata palvelut – siihen tarvitaan kaikkien puolueiden sitoutumista.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Miten se ”meidän hyvä hallitusohjelma” velkajarru ansoineen-on saanut koko Suomen ja soten niin sekaisin, etteivät edes alan osaajat Linden ja Kiurukaan saa siitä punaista lankaa kiinni ?
Tuskin demarit tai muutkaan oppositiossa lyövät pöydälle nyt vaalien alla märehdittäväksi ja pilkattaviksi kuin muruja tulevasta.
Ilmoita asiaton viesti
Alan osaajat, ((-:
Sotehan on alan osaajien luomus.
Ilmoita asiaton viesti
Kas kun Yle valppaana kommentaattorina ei ole nostanut tätä tv-uutisten agendalle.
Joitakin paljon vähäpätöisempiäkinasioita kyllä kommentoidaan kärkkäästi – kunhan viat osoittavat oikealle.
Ilmoita asiaton viesti
Millainen on Kokoomuksen sopeutuslista ensi hallituskaudella?
Tavoiteohjelmasta:
– sitoudutaan velkajarruun
– uudistetaan rakenteita
– vauhditetaan talouskasvua
– vahvistetaan työllisyyttä
– hillitään julkisten menojen kasvua (arvioidaan indeksikorotuksia)
– laitetaan julkiset menot tärkeysjärjestykseen
– parannetaan julkisen sektorin tuottavuutta
Erinomaisia tavoitteita ihan kaikki. Mutta ei kovin konkreettisella tasolla. Eli aika vaiheessa näyttää olevan Kokoomuksenkin säästölista.
Eli keinot ja numerot pitäisi laittaa pikkuhiljaa esille.
https://www.kokoomus.fi/wp-content/uploads/2026/06/Tavoiteohjelma-HYVAKSYTTY.pdf
Ilmoita asiaton viesti
Hyökkäys on paras puolustus!
Ilmoita asiaton viesti
Pelkään että sama toistuu. Asetetaan erinomaiset tavoitteet ja siihen se jääkin.
Esimerkki:
Tuoreeseen tavoiteohjelmaan on kopioitu edellisen tavoiteohjelman ”Tehdään Suomesta puhtaan energian suurvalta” ilmeisesti sanasta sanaan. Tällä kaudella homma ei oikein edennyt. Itse asiassa puhtaan energian investoinnit romahtivat noin kolmasosaan. Suurin syy tietysti oli korkotason nousu.
Ilmoita asiaton viesti
”Aika vaiheessa on Kokoomuksenkin säästölista”.
Eihän tässä ole muuta kuullutkaan kolmeen vuoteen kuin että kuinka köyhiltä säästetään ja tietenkin ”kaikkein haavoittuvimmilta”.
Joka ainoa päivä, aamusta iltaan samaa itkuvirttä mutta ei SDP:ä tai muilta oppositiopuolueilta yhtään. ainoaa konkreettista ehdotusta.
Paitsi tietenkin että takavarikoidaan niiltä joilla vielä jotain on.
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomus on luvannut esitellä kahdeksan miljardin säästöohjelman ENSI KAUDELLE. Ja perännyt muilta puolueilta näiden ohjelmia.
Yksikään puolue ei ole esitellyt oikein mitään. Toistaiseksi tuo indeksijäädytys on ainoa, jossa on vähänkin villoja.
Ilmoita asiaton viesti
No,sotealueiden maksamiin puoluetukiin tuskin tulee heikennyksiä että mitäpä väliä.
Ilmoita asiaton viesti
Ai NYT yhden poliitikon eriävä mielipide onkin ”linjan puutetta ja eripuraa”?
Ilmoita asiaton viesti
Niinpä, mites on zippi puolueen jäsenten ulostulot. Jos SDP voittaa, niin se ohitetaan PS;n ja Kokoomuksen toimesta ja perustetaan Oikeistohallitus. Ilmeisesti tämä on siis näiden kahden puolueen linja. Siksi kannattaa miettiä kenelle antaa äänensä, haluaako jatkaa tätä ”sekavaa” rasista linjaa ja köyhän kansan kyykyttämistä, duunareitten kurittamista, sillä EK varmaan ruistaa Hallitus ohjelmaa simät kiiluen. Ai, niin unohdin eihän etujärjestöt saa, eikä voi olla ohjeistamassa Hallitusta. Jatkuva SDP kaiveleminen tuo aina lisää pointseja äänisaaliiseen.
Ilmoita asiaton viesti
Sitoutumattomana katson että kyseessä on demareiden negatiivinen ominais- ja erityispiirre; jos joku saa palstatilaa ulostulollaan niin välittömästi dobermannittaret riisuvat kuonokoppansa ja alkavat raadella jäsentoveria jonka katsovat ulostulollaan tehneen ideologisen pyhänhäväistykseen.
En pane pahakseni kun puolueiden kellokkaat miettivät ääneen tavoista miten Suomen taloudellisen tilanteen voisi korjata. Päinvastoin katson että kaikkien puolueiden kellokkaat pitäisi kiireen vilkkaa esittää ajatuksiaan. Yleinen radiohiljaisuus pistää miettimän ovatko he unohtaneet että vaalit tulossa?
Myös herää ajatus että nk. ”vanhat puolueet” ovat niin napanuoristaan kiinni rälssien, edunsaajien, hyvien veljien, hillotolppien, säätiöiden jne. kanssa että tod.näk PS on ainoa joka voi houkuttaa muutoksia odottavia äänestäjiä!
Ilmoita asiaton viesti
Eihän siinä ole mitään ihmettelemistä jos sosialisteilla ei ole mitään selkeää linjaa. Puolue itse määrittelee että puolueessa on ”seinät leveällä ja katto korkealla”. Puolueen politiikan ydin voidaan kiteyttää lauseeseen ”emme ole puolesta emmekä vastaan, mieluummin päinvastoin”.
Sosialistit pyrkivät asenteellaan haalimaan mahdollisimman paljon porukkaa äänestäjikseen. Ja onnistuvat viemään oikeistosta samppanjasosialistit ja vasemmistosta sosialismin haikailijat.
Ilmoita asiaton viesti