ASO-asukkailla raskas sotavero

YLE väitti, että ASO-yhteisöjen korot nousivat kohtuuttomasti Ukrainan sodan vuoksi. Niin sanoivat monet yhteisötkin, kun piti keksiä veruke järjettömille vastikkeiden korotuksille. Järjettömyyttä oli se, että hintahäädöt vähensivät vastiketuloja tavoitellusta noususta jopa joka sentin. Ja systeemi meni sekaisin. Tahallisesti.

Mutta sota ja sen kustannukset eivät voi olla ASO-asukkaiden vastuulla. Mehän maksamme korot 100-prosenttisesti eikä vain pikku osuudestamme.

Näin ei ole muilla toimialoilla. Niinpä tällaisen eksogeenisen iskun vaikutukset on valtion tasattava toimialojen kesken.

Jos ASO-lainoja on 8 miljardia, stetson-menetelnällä, kun valtio kieltäytyy antamasta tietoja, niin siitä 2 % sotakorko olisi 160 miljoonaa vuodessa. Ja homma on kunnossa.

 

 

Lasse Laaksonen

Yrittäjä, kirjailija, kuvittaja
Yritysarkkitehti, IT, jätehuolto, ympäristö, luonnonvarat
Yambhu-tekoälyjen paras käytäntö, ai-sampo.com
Suomi, Nepal

Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.

Ilmoita asiaton sisältö

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu