Puheenvuoro-blogit
Islanti sanoi ei EU:lle
Islannissa järjestettiin kansanäänestys EU jäsenyydestä ja viisaat islantilaiset sanoivat kiitos ei EU.
Islanti sanoi ei EU:lle – Ilta-Sanomat
Islanti ei halunnut mukaan rahoittamaan maailmanhistorian suurinta, tarpeetonta ja tehottominta byrokratiaa. Islantilaiset haluavat edelleenkin päättää itse omista asioistaan, eivätkä halua antaa itsemääräämisoikeuttaan EU:n kasvottomalle byrokratialle. Ovathan islantilaiset jo nähneet mitä EU oikeasti on, kaikista juhlapuheista huolimatta.
Uuden Suomen blogipalvelussa bloggaajat julkaisevat tekstinsä itse ja niissä esitetyt näkemykset ovat kirjoittajien omia.
Islantilaiset ovat nähneet mitä EU-todellisuus on.
Mutta, eiköhän EU kiristä erilaisilla kalastus- ym. vaatimuksilla uuden äänestyksen.
Ilmoita asiaton viesti
Noinhan se menee EU:ssa, äänestetään niin monta kertaa, että saadaan asiat läpi.
Ilmoita asiaton viesti
Ei EU voi Islannin kalastuksista nyt määräillä. Toki se voi ryöstökalastaa, mutta se on suuri helpotus, kun uhka on väistynyt Britannian vesiltä.
Ilmoita asiaton viesti
Islanti on Väyrynen.
Ilmoita asiaton viesti
Islanti ei halunnut epädemokraattiseen EU:hun holhottavaksi, he halusivat pitää maan päätäntävallan itsellään. Ei siinä sen kummempaa.
Ilmoita asiaton viesti
Islantilaisilla vielä järki pelaa. Ei tarvitse kuin katsoa mitä Suomelle kävi vuoden 1995 jälkeen niin huomaa miten huono asia EU on.
Ilmoita asiaton viesti
Suomi on joutunut EU:n myötä aivan katastrofaaliseen tilaan, valtio on ylivelkaannutettu, maan sisäinen turvallisuus rapautettu ja koko valtion itsemääräämisoikeus on viety.
Ilmoita asiaton viesti
Suomi on EU:n vasalli mutta tuota asiaa ei eduskunnassa uskalla kukaan sanoa ääneen tai sitten eivät ole vieläkään tajunneet asiaa.
Ilmoita asiaton viesti
Höyrähtänyttä, idänmaallista kirjoittelua, taas kerran.
Islanti maksaa EUlle yli 50 miljoonaa euroa vuodessa sisämarkkinoille pääsystä ilman neuvotteluvaltaa ja pääsyä mukaan päätöksentekoon ja myös erilaisista EUn ohjelmista. Lisäksi sen on harmonisoitava lainsäädäntöään EUn mukaiseksi.
Ilmoita asiaton viesti
Onko Islannilla samanlaista ongelmaa maahanmuuttoon liittyen kuten esim. Englannilla ja Saksalla on?
Ilmoita asiaton viesti
Kas, sieltähän tuli kristofasisti mölähtämään ”ENTÄS MAAHAM MUUTTO?”
Et varmaan itse tajua, kuinka typerää on verrata syrjäistä pikkusaarta ex-imperiumiin (joka ei ole EUssa) ja johtavaan teollisuusvaltioon?
Ilmoita asiaton viesti
Voitko kertoa mitä tarkoittaa kristofasisti?
Onhan Suomikin syrjässä ja meille on maahanmuutosta ollut enemmän haittaa kuin hyötyä.
Ilmoita asiaton viesti
Juuri tuonhan kirjoitin kommentissani.
Ja lisää vaatimuksia, lue: kiristystä, tulee EU:n suunnalta nyt kun Islanti ei halua jatkaa neuvotteluja liittymisestä.
Ilmoita asiaton viesti
Varmaan islantilaisten on hankalaa nähdä etua päästä EU:n sisämarkkinaan kun liki ainoa vientituote on kala. Turvallisuus on Naton takana koska sen sijainti on vielä strategisempi kuin Grönlannin.
Olisiko Islannista ollut sitten EU:lle jotain iloa? En keksi.
Islantilaisten luotto Trumppiin on varmaan yhtä alhaalla kuin Grönlannissa, mutta myös EU-sopimuksen synty ajoittuisi Trumpin poismenon jälkeiseen aikaan.
Ilmoita asiaton viesti
Meinasin unohtaa alumiinin, joka on melkein yhtä suuri vientituote kuin kala. Geoterminen energia jonka tuottama sähkö tarjoaa kustannustehokkaan tavan jalostaa alumiinia. Mutta kun 75% viennistä hoituu erillisin kauppasopimuksian, niin EU-jäsenyys ei tuo merkittävää lisäarvoa. Uhkia ehkä enemmän kun riippumattomuus vähenee.
Ilmoita asiaton viesti
”Uhkia ehkä enemmän kun riippumattomuus vähenee.”
Ja tuohan koskee myös Suomea, emmehän mekään enää saa mistään isosta asiasta itse päättää.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikki vientiä Eurooppaan harjoittavat suomalaisyritykset tietävät, että EU on valtavan suuri kauppaa helpottava ja vientiä kasvattava tekijä Suomelle. EU:hun voi myydä tavaraa kuin kotimarkkinoille. Pakkaat tavarat, tilaat kuljetuksen ja lähetät laskun perään. Ei kysytä tullinimikkeitä eikä ole minkäänlaista byrokratiaa. Paketti myydään Pieksämäeltä Pariisiin samalla vaivalla kuin Porvooseen.
Sen sijaan Norjan ja Englannin kohdalla tulee eteen tullaus, tavaroiden tariffiointi, alkuperäilmoitukset j.n.e. Tämä kaikki aiheuttaa vaivaa ja kustannuksia, vaikka tariffit itse ovat useinmiten nollassa. Puhumattakaan tilanteista, joissa tavara lähetetään mainituista maista väliaikaisen tullauksen menettelyllä esimerkiksi korjattavaksi. Siinä on jo valtava lomakerumba edessä ja tulli vastii poistumitodistukset sakon uhalla y.m.
Ilmoita asiaton viesti
Minullehan sopisi sekin, että Islanti liittyisi EU:hun, mutta jos islantilaiset eivät halua edes aloittaa neuvotteluja, niin sehän on heidän päätöksensä.
Islannin viennistä on uutistiedon mukaan 40% kalastukseen liittyvää. Ei ihme, että islantilaiset pelkäävät, että EU:n laivastot ”rosvoaisivat” heidän kalansa. Vähän voisi verrata siihen, että Suomen metsät olisivat EU:n yhteiskäytössä, kuka vaan saisi vaatia osuuttaan metsistämme.
Onhan se tietenkin mahdollista, että Islanti saisi neuvotteluissa kohtuullisen tuloksen muiden kalastuskiintiöihin, mutta siihen he eivät siis nyt usko.
Ilmoita asiaton viesti
Missä ja koska EU on huomioinut pienten maiden edut edes tasapuolisesti?
Paitsi Luxenburgin.
Ilmoita asiaton viesti
Tätä Islanti pelkää:
Kalastus riistäytyy heidän hallinnastaan !
1.Rannikkovedet (12 meripeninkulmaa). Jokaisella EU:n rannikkovaltiolla on yksinoikeus hallinnoida ja kalastaa omilla rannikkovesillään, jotka ulottuvat 12 meripeninkulman (noin 22 kilometrin) päähän rannikosta.
Tällä alueella kyseisellä maalla on oikeus rajoittaa kalastusta ja varata se pääasiassa omille, paikallisille kalastusaluksilleen.
Ulkopuoliset EU-maat pääsevät näille vesille vain erillisten, historiallisia kalastusoikeuksia koskevien sopimusten perusteella.
2. Merialueilla (12 meripeninkulman rajasta ulospäin aina 200 meripeninkulman talousvyöhykkeen rajalle saakka) päätösvalta kuuluu EU:lle.
Ilmoita asiaton viesti
Islanti menetti näin mahdollisuuden osallistua EU:n yhteisvelkaan, johon osallistuminen oli oman hallituksemme ykkösprioriteetti.
Ilmoita asiaton viesti